Orhan Tolun: Bugün 30 otel kapalı, gazinosu olmayanlar kapanıyor

0

KITSAB Başkanı Orhan Tolun turizm sezonuyla ilgili Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu.

Tolun, bu yıl otellerdeki doluluk oranının 2021 yılına göre iyi durumda olduğunu, ama pandemi öncesine kıyasla ise kötü durumda olduğunu belirtti.

Türkiye’den gelenler gazinoların gayretiyle gelen turistler, acenteler olarak turist getiremiyoruz

Otellerdeki yüzde 33,2’lik doluluk oranının tatmin edici bir rakam olmadığını ifade eden Tolun, “Türkiye’den gelen turistler, gazinoların gayretiyle gelen turistlerdir. Biz acenteler olarak turist getiremiyoruz” dedi.

Uçak fiyatlarındaki pahalılığın ülkeye yeterli sayıda turist gelmemesinde en büyük etken olduğunu söyleyen Tolun, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Bugün 30 tane otel kapalı, gazinosu olmayanlar kapanıyor

“Turizm Bakanlığı elinden geleni yapmaya çalışıyor ama olmuyor. Bugün 30 tane otel kapalı. Gazinosu olmayan oteller kapanıyor. Gelen turistlerin yüzde 80’i Türkiye’den geliyor. Gazinoların getirdiği turisteler çıkarsa, kayda değer bir sayı kalmıyor.”

Tanıtım yetersiz, KKTC diye bir yer arama motorlarında çıkmıyor

Tolun, ülkenin tanıtımında yetersiz kalındığını belirterek, “Kuzey Kıbrıs diye bir yer arama motorlarında çıkmıyor. Tanıtımda ve markada bir sıkıntı var. Reklam yapılmayınca bunlar yaşanıyor” diye konuştu.

Turizme daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini, sektörün fonunun gelirlerinin yine sektöre bırakılması gerektiğine vurgu yapan Tolun, “Bakanlık genişletilmiş bir toplantı yapması gerekiyor ve sektörün geleceği istişare içinde adımlar atılmalı” açıklamasında bulundu.

Tolun, ülkedeki müzelerin durumunun içler acısı olduğunu ifade ederek, “Müzeler kapalı durumda. Gelen turistlere nereyi göstereceğiz?” diye sordu.

Ülkenin değerlerine ve varlıklarına sahip çıkılmadığını söyleyen Tolun, “Bu şekilde olunca kültürümüzü koruyamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.