Oteller kışın açık kalmak İstiyor ama…

0

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu enerjinin şu anda otelciler için en büyük giderlerden biri haline geldiğini söyledi.

Kışın enerji maliyetleri çok yüksek olduğu için bir çok otel açamayacak

Sözcü’den Sayime Başçı’ya değerlendirmelerde bulunan Bülbüloğlu, “Dolayısıyla zorlanıyoruz. Kış dönemlerinde çok fazla misafir ağırlayamadığımız için enerjinin giderlerdeki payı çok yüksek oluyor. Dolayısıyla bazı bölgelerde açık olan oteller kışın gelecek misafirleri ağırlayacak. Ama Avrupa’daki enerji sıkıntısından dolayı gelebilecek misafirler için açılacak çok fazla otel yok. Çünkü enerji ve personel maliyetleri maalesef o doluluklar ile kâr etme sınırına gelmiyor. Kış için enerji maliyetleri çok yüksek olduğu için birçok otel açmayacak. Zaten açmıyordu yine açmayacak” açıklamasını yaptı.

Sektörün Avrupa’dan gelecek misafirler için heyecanlandığını ancak enerji maliyetlerinden dolayı açmanın çok mantıklı olmadığını belirten Bülbüloğlu, geçen seneye göre enerji faturalarının 5-6 kat yukarıda olduğunu belirtti.

Personel maliyetiyle yarışıyor

Türkiye Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür, ise enerji faturalarının sektör açısından kritik seviyeye geldiğini aktardı. Kış dönemi öncesinde enerji maliyetlerinin iki katına çıktığına dikkat çeken Gür, “Bizde daha önce personel en önemli giderimizdi şu anda enerji de en kritik giderler arasına girdi. Kış döneminde bu iki katına çıkan rakam daha da yükselecektir. Şu anda maliyetler çok arttı ama idare edebiliyoruz. Nereye kadar gidecek bu faturalar kestiremiyoruz” diye konuştu

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.