Rusya turizmde ‘escrow’ sistemine geçmeye hazırlanıyor

0

Rusya tur şirketlerinin turistleri ortada bırakmaması için “escrow hesap” tabir edilen sisteme geçiş konusunu tartışıyor.

Birkaç yıl önce inşaat sektöründe de uygulanmaya başlanan sistem, tur şirketi iflas etse bile müşterilerinin ödedikleri paraları geri alabilmesini temin etme amacını taşıyor.

Turkrus’un aktardığı bilgilere göre, ancak sistem tıpkı inşaat sektöründe olduğu gibi turizmde de ürün fiyatlarında yüzde 20’lik bir artışı tetikleme potansiyeline sahip.

Rusya Turizm Ajansı’nın hazırladığı ilgili yasa tasarısının önümüzdeki günlerde hükümete ve parlamentonun alt kanadı Duma’ya sunulması bekleniyor.

Moskovskiy Komsomolets gazetesinin haberine göre, tasarı kamuoyunda tartışmaya açıldıktan sonra yüzde 98 oranında negatif tepki aldı.

Escrow hesap sisteminde mal veya hizmet satan taraf, yatırım miktarını escrow tabir edilen emanet bir hesaba yatırmak zorunda. Örneğin inşaatın yarım kalması durumunda projeden konut satın alan müşterilerin zararı bu hesaba yatırılan miktardan karşılanıyor.

Ancak şirketlerin söz konusu yatırımı nakten toparlama mevcburiyeti ürün fiyatlarında bir artışı da beraberinde getiriyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.