Serdar Karcılıoğlu: Planlar Mart’ta bitti, Türkiye geç kaldı

0

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin turizme yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu hem pandemiye hem de savaş dönemine sektörün çok kötü yakalandığını söyledi.

Rusların yerini başka ülke vatandaşlarıyla doldurmak çok zor

Sektörün kredi yükünün çok fazla olduğunu ifade eden Karcıoğlu, ” Pandemide ötelenen kredilerin ödeme zamanı geldi. Şimdi sektör ne yapacağını bilmiyor. Rusların yerini başka ülke vatandaşları ile doldurabilir miyiz? Bence hayır. Yapılan rezervasyonlara baktığımızda Avrupa’nın en düşük harcama potansiyeline sahip turistlerin geleceğini görüyoruz. Yani hem az turist gelecek hem de gelen turistin sektöre bir faydası olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm ülkeler tur planlarını Mart’ta tamamladı, Türkiye geç kaldı

Karcılıoğlu, Türkiye’nin geç kaldığını, tüm ülkelerin tur ve tatil planlarını Mart ayı itibariyle tamamladığını belirtiyor. Karcılıoğlu’na göre Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin savaşa dönüşmesini sadece izledi ve zamanında alternatif planlar çalışılmadı.

Karcılıoğlu, gelinen noktayı şu sözlerle anlattı: “Ne yazık ki istemediğimiz şeyleri yaşamaya başladık. İki önemli kaynak ülkemiz olan Rusya ve Ukrayna için büyük bir kayıp söz konusu. Zaten Rusya’nın Ukrayna’ya girdiği gün Ukrayna’dan tüm rezervasyonlar durmuştu. Olanlar da iptal edildi. Sonra da Rusya’da iptalleri gördük. Artık Rusya da rezervasyon anlamında bizim için bitmiş durumda.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.