Spor turizmi devlet destekleri lansmanı Antalya’da yapıldı

0

Spor Turizmi Devlet Destekleri Tanıtım Lansmanı Antalya’nın gözde turizm merkezi Belek’teki Titanic Deluxe Golf Belek’te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet İhracatı Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar, spor turizmine verilecek destekler hakkında turizmcilere bir sunum gerçekleştirdi.

Spor Turizmi Devlet Destekleri Tanıtım Lansmanı’nın açılışını Spor Turizmi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gözoğlu yaptı.

“ÜLKEMİZE İNANILMAZ BİR TALEP VAR”
Spor Turizmi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gözoğlu şöyle konuştu: “Kuruluş amacımız, federasyon ilkelerine bağlı kalıp spor turizmini daha iyi yerlere getirmektir. Derneğimiz 10 yıl içinde çok güzel bir noktaya geldi. Sesimizi iyi yerlere duyurduğumuza inanıyorum. Çok daha iyi noktalara da geleceğimize inanıyorum. Spor turizminin ülkü turizmine ve ekonomisine  katkılarını her zaman her platformda dile getirdik. Bu süreçte çok çaba sarf ettik. Bölgemiz ve Türkiye çok kıymetli. Spor dallarında inanılmaz bir seviyeye geldik. Bunu dünyada da belli bir noktaya getirmemiz gerekiyor. Spor turizmi için ülkemize inanılmaz bir talep var. Bunu da iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.”

“ÖNEMLİ OLAN DEVLETİN BAKIŞ AÇISI”
TÜRSAB Spor Turizmi İhtisas Başkanı Recep Şamil Yaşacan konuşmasında şunları dile getirdi: “Önceden insanlar spor turizmi, sağlık turizmi, fuar turizmi konularında bir şey anlamıyor, bilmiyordu. Spor ve sağlık turizmi Hestourex sayesinde inanılmaz bir boyuta geldi. Bu noktada Okan Kaya ve Emin Çakmak’a teşekkür ediyoruz. Turizm Bakanlığımız her fırsatta nitelikli turizmden bahsediyor. Bisiklet Dostu Otel Sertifikası çıktı bildiğiniz üzere. Bakanlığımız spor turizminin önemini bildi ve otellerde ilk adımı attı. Oteller de bu sertifikayı alarak konuya önem göstermeleri gerekiyor. Bisiklet turizminin 52 milyar dolar cirosu var. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Golf turizmine yapıldığı gibi bisiklet turizmine de daha ciddi yatırımlar yapılmalı. Şimdi bir teşvik kanunumuz çıktı. Önemli olan kanun değil önemli olan devletin bu işe ciddi bakmasıdır.”

“HESTOUREX İLE ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK”
Aktüel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Okan Kaya konuşmasında “Ülkemizde deniz, kum ve güneş turizmi dışında 12 ay turizm yapılabilmesi için Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu himayesinde startını verdiğimiz Hestourex ile ilk yılımızda önemli bir adım attık. Hestourex’in ilk yılında dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar istedikleri etkiyi göremedi. Daha sonra verilen destek ile fuarımızı daha etkili hale getirdik. Bu noktada spor turizminin önünü açanlara tek tek teşekkür ediyoruz. Spor turizmi için onlarca seyahat ve toplantı gerçekleştirdik. Bir iş olduğu zaman zamanında risk alanlar unutulur. Bu noktada Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, teşekkür ediyoruz.  Spor turizmi teşvik yasasını oluşturan Sayın Mehmet Kuş’a teşekkür ediyoruz. Bize destekleri ile kapıları açan Bakanımız Mehmet Ersoy ve Abdurrahman Arıcı’ya da ayrıca çok teşekkür ederiz” dedi.

“TÜRKİYE. SPOR TURİZMİNDE 1. DESTİNASYON OLMALI”
Hestourex Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak “STK’larda görev yapmak bizler gibi turizmde yetişmiş rehberlik ve acentacılık yapmış insanlara düşüyor. Belli bir noktadan sonra STK’larda görev alarak sektörü büyütmeye çalışıyorsunuz. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz. Biz kendi öz çabalarımızla 2005-2012 yıllarında kendi çabalarımızla tanıtımlarımızı yaptık. Sonrasında biz 3 sene boyunca Cumhurbaşkanımız Erdoğan, 2008-2010 yıllarında hizmet sektörüne destek verilmesi konusunda kapıları aşındırdık. 2010 senesinde 4 sektörü destekleyelim dediler. İlk olarak sağlık turizmi destek gördü. Sağlık Turizmi İhracatçılar Meclisi için çaba harcıyoruz. İnşallah Spor Turizmi İhracatçılar Meclisi de kurulur. Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’nun desteği ile Hestourex hayata geçti. Hestourex sağlık ve spor turizmine önemli bir ivme kazandırdı. Hestourex olarak hep beraber çalıştık. Sağlık turizmi için çok büyük emekler harcadık. Bundan sonra sizlere de önemli görevler düşüyor. Devlet ve özel sektör birlikte çalışarak sağlık turizmine önemli bir ivme kazandırdı. Bu öykünün spor turizminde de yaşanmasını istiyoruz. Türkiye’nin spor turizminde dünyada ilk destinasyon olmasını istiyoruz. Şimdi açıklanan teşvikler sağlık turizminde yok. Bu teşviklerin doğru kanallarda kullanılmasını diliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 5 sene sonra ülkemizin spor turizminde birinci destinasyon olduğunu duymak istiyoruz” dedi.

“SPOR TURİZMİNE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”
Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan ise “Spor turizminin yol haritasının belirlendiği teşvikler konusunda çalışmalar yapıldığı insan gücü ve Ar-Ge konusunda hala çalışmalara ihtiyacımız var. En zayıf halkamızın kuvvetlenmesini diliyorum. Nitelikli ve kaliteli tüm spor organizasyonlara ve spor turizmine desteğimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

“SPOR TURİZMİNİN ÖNEMİNİN FARKINDAYDIK”
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet İhracatı Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar ise spor turizminin önemine değinerek spor turizmine verilecek destekler hakkında bilgiler verdi: “Ticaret Bakanımız Mehmet Kuş, göreve gelir gelmez Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün kurulmasını istemişti. Bu müdürlük spor turizmi için önemli bir birimdir. 4 yıl önce daire başkanı iken spor turizminin öneminin farkındaydık. Her zaman spor turizmi konusu gündemimizde oldu. Ülkemiz hizmet ihracatında önemli bir noktadaydı. Cumhurbaşkanımızın isteği ile bir karar yayımlandı. Sağlık turizmi ve spor turizmi desteklenmeye başlandı. Turizmin katma değer alanları olan sağlık ve spor turizmini desteklemeyi katma değer ihracatı olarak görüyoruz. Deniz, kum ve güneş turistinin bıraktığı rakam 700 dolar, sağlıkta 5000-6000 doları buluyor. Spor turizmi de öyle. Teşvik sürecini birlikte yürüteceğiz. Sektörü siz çok iyi biliyorsunuz ve bu yüzden sizi dinlemeye devam edeceğiz ve düzenlemeler yapacağız. Sizler her anlamda bize ulaşabilirsiniz.

Teşviklerden, konaklama tesisleri ve A grubu seyahat acentaları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), TOBB, DEİK, sektör dernek, birlik, konsey veya kuruluşları yararlanacak. Destek programlarının kurgusu en altta genel destekte yer alıyor. 5 yıl bu imkanlardan yararlanıp bir marka yaratmak istiyoruz derseniz destekleriz. 4-5 sene sonra spor turizminde Turquality’i konuşuyor oluruz.

Konaklama tesisleri ve A Grubu Seyahat Acentaları için Destek Unsurları:
Reklam tanıtım ve Pazarlama %60
Yurt içi – Yurt dışı etkinlik katılım %60
Ürün yerleştirme (Reklam) %60
Acente komisyon (Sadece konaklama tesisleri yararlanacak) %60

İşbirliği Kuruluşları için Destek unsurları

Reklam, tanıtım ve pazarlama %70
Yurt işi ve yurt dışı etkinlik %70
Milli katılım organizasyon tanıtımı %70
Ürün yerleştirme %70
Sektörel ticaret/alım heyeti %70
Yarışma ve etkinlik %70
Sanal fuar organizasyonu %70

Spor turizminde hedef ülkeler ise şöyle: Almanya Avusturya, Azerbaycan, BAE, Birleşik Krallık, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Kazakistan, Özbekistan, Polonya, Rusya, Sırbistan. Suudi Arabistan ve Ukrayna.

Desteklere yeni başladık ama sizin yapacağınız çalışmalar ışığında bu desteklerin daha da artması mümkün. Teşviklerden yararlanmak için Hizmet İhracatçıları Birliği’ne üye olmak gerekiyor.”

TGA NELER YAPIYOR?
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet ise şu açıklamaları yaptı: “TGA olarak yaptıklarımızı her fırsatta anlatıyoruz. Faaliyetlerimiz genellikle yurt dışında yapıldığı için ülkemizde bu çalışmalar pek bilinmiyor. Bu nedenle yurt dışında yaptıklarımızdan bahsedeceğim.

Pandemi döneminde dünya ortalamasından biraz daha az düşüş kaydettik. 2020’de 16 milyon ziyaretçi ağırladık. 2020 Mayıs ayından itibaren Güvenli Turizm Sertifikasyon programına başladık. Program devam ediyor. Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası olarak devam edeceğiz.

2021’de 30 milyona ulaştık. 2021 yılına yüzde 308 artış yakalayarak 11 milyon turiste ulaştık.

Ülkemizin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri TGA tarafından yürütülüyor. Go Türkiye platformumuz var biliyorsunuz. Dijital dünyada tanıtım çalışmalarımıza Go Türkiye ile devam ediyoruz. 10 dil ile hizmet veriyoruz.

Sosyal medyada çok aktifiz. Twitter, Instagram, Youtube ve Facebook ile önemli çalışmalar yapıyoruz.

Birlikte reklam kampanyasında 37 ülkede 138 kampanya gerçekleştirdik.

Toplam 200’ün üzerinde ülkede yayınlarımız TV kanallarında yer alıyor.

81 ilimizde il tanıtım kurulları oluşturuldu. Çok somut ve aşama aşama sonuçları izlenen bir yöntem kullanıyoruz. İllerimizin birer destinasyon ve tanıtım modeline kavuşmasını sağlamaktır.

Tour of Antalya, Runtalya, Ironman, Kapadokya Ultra Trail gibi önemli spor organizasyonlarına da destek veriyoruz.

 

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.