Tarihi binalara merakı 6 otelli zincire dönüştü

0

İş dünyasında teknoloji ile özdeşleşen İbrahim Özer’in tarihi binalara olan merakı 6 otelli zincire dönüştü.

Türkiye’nin bilgisayar piyasasındaki ilk markalarından Escort Computer’in kurucusu İbrahim Özer tarih merakı otel yatırımlarına dönüştü. 30’lu yaşlarından sonra tarih, felsefe ve edebiyata merakı artan Özer, küçük bir grupla İstanbul turları yapmaya başlamış. Binaları, mezarlıkları gezerken bir binayı çok beğenmiş. Özer tarih merakından otel zincirine dönüşme yolculuğunu Dünya Gazetesi Yazarı Necla Dalan’a anlattı.

Tur yaparken beğendiği tarihi binaya alarak otele dönüştürdü

Dünya Gazetesi Yazarı Necla Dalan’ın haberine göre Beğenmekle yetinmemiş birini almış, restore ederek turizm sektörüne adım atmış. Özer, bu işte yalnız değil. Yine teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden, Toshiba’nın diz üstü bilgisayarlarının Türkiye dağıtıcısı TNB A.Ş.’yi birlikte kurduğu Aytaç Biter ile ortaklığını bu alanda da devam ettirmiş. Özer ve Biter, 30 yıldır ortaklar.

6 otele sahip Meroddi Hotels’i kurdular

Galata bölgesinde 100 yıl üzeri tarihe sahip binalardan oluşan 6 otele sahip Meroddi Hotels’i 2013 yılında kurdular. Meroddi Hotels, adını bölgede 14’üncü yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip De Merude Ailesi’nden alıyor. Bağdatlıyan Residence, Yazıcı Konağı (Habitation Yazıcı), Madeleny Evi, Meroddi Hotel zincirindeki otellere ev sahipliği yapan tarihi binalardan bazıları… Bağdatlıyan kardeşlere ait iki binanın biri otel olurken yakında yanındaki köşk de restore edilerek otele eklenecek. Şu anda 300 yıllık tarihi bir han de var gündemde ancak yüksek rakamlar ve sahiplik sorunu yüzünden bu süreç biraz ağır ilerliyor.

Zincirin son halkası Barnathan Hotel oldu

Meroddi bünyesine son katılan otel ise Barnathan Hotel oldu. 1890’da yapımı tamamlanan Barnathan Apartmanı’nın restore edilmesiyle kurulan Barnathan Hotel, Ağustos 2021’de kapılarını açtı. İbrahim Özer, otel için 20 milyon dolar yatırım yaptıklarını anlatıyor. Yatırım süreci hiç de kolay olmamış. Özer, bu zorlu süreci şöyle anlatıyor: “2011 yılından beri uğraşıyoruz binayla. Bunun sadece 2 senesi restorasyonla geçti. Bina uzun süre harabeydi. Binayı dönemin ünlü Yahudi ailelerinden biri yaptırmış. Son dönemde adı Halil Hamit Bey Apartmanı idi ama biz alıp restore ettiğimiz binalara ilk adını veriyoruz. Dolayısıyla Barnathan adını kullandık. Binayı satın almak istediğimizde çok fazla sıkıntı olduğunu gördük. Küçük küçük hisseleri toplamak lazımdı. Yurt dışındaki varisleri bulduk. Bir de işgalciler vardı. Düşünün biri burada marihuana bile üretiyormuş. Kız arkadaşını dövünce o da polise şikayet etmiş. Öyle kurtulduk ondan… 4 yıl önce ailenin Fransa, Hindistan ve Arjantin’de yaşayan fertleriyle buluştuk. Çok duygusal bir buluşma oldu. Ailenin bir ferdi binanın ipek üzerine işlenmiş planını gösterdi. Binayı bitirirsek bize vereceğini söyledi. Binayı bitirdik, vefat etmiş ama vasiyetinde yazmış bize verilmesini… Pandemi yüzünden gidip alamadık ama en yakın zamanda alacağız ve otelde sergileyeceğiz. Restorasyon yapılırken de binada yaşayanlara ait fotoğrafl ar bulduk, onları da şimdi girişte sergiliyoruz. Otelin dış kapıları ve ahşap kapıları orijinal. Bakır boruları koruduk, aslına uygun elektrik anahtarlarını İtalya’dan, radyatör vanalarını Çin’den getirttik.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.