Tour Of Antalya 2022 Sona Erdi

0

13 ülkeden 23 takım ve 161 sporcunun katıldığı Tour Of Antalya,162.1 kilometrelik Antalya-Antalya etabını ile sona erdi.

Alpecin Fenix takımından Jakup Marek Mareczko 3 saat 40 dakika 22 saniye ile kazandı ve en iyi sprinter mayosu olan Touristica’nın sponsorluğundaki sarı mayonun da sahibi oldu. Genel Ferdi Klasmanda birinciliği kazanan Uno-x takımından Jacub Madsen ise 2022 Tour Of Antalya’yı şampiyonlukla tamamladı.

BAKAN KASAPOĞLU DA PEDAL BASTI

Bu yıl İklim değişikliği farkındalık sürüşüne katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da medya mensupları ve halkla birlikte pedal bastı. Yarışa ilgi bir hayli fazlaydı. Bakan Kasapoğlu’nun yanı sıra Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de pedal çevirenler arasındaydı. Kasapoğlu yarıştan sonra şunları söyledi: “Biliyorsunuz Tour Of Antalya’nın 4’üncü yılı. Ve her yıl başka bir temayla sürdürülen bir organizasyon bu yıl da İklim Değişikliği Farkındalığı bu amaçla biz de bir sürüş gerçekleştirdik. Tüm halkımıza, tüm dünyaya bir mesaj verdik. Bu anlamlı organizasyon için de güzel bir sürüş oldu. Ülkemizin bu anlamda spor organizasyonları, spor turizmi çerçevesinde geldiği aşamaya hep birlikte tanıklık ediyoruz. Özellikle her branşta eşsiz coğrafyamızda tarihi değerlerimizle, kültürümüzle sporu iç içe geçirmiş bir şekilde ülkemizin sıcak ev sahipliğinde her biri birbirinden değerli organizasyonlar gerçekleşiyor. İnanıyorum ki Türkiye başta İslam Oyunları olmak üzere pek çok organizasyonu yine başarılı bir şekilde gerçekleştirecektir. Bununla birlikte bisikletin ülkemizde gelmiş olduğu aşama, ilk olimpik veledromumuzun tamamlanması ile daha da yükselecek. Bisiklet branşındaki iddiamızı daha da yukarılara taşıyacağız. Her türlü yarışa müsait bir coğrafyamız var, eşsiz güzelliklerimiz var, bisiklet organizasyonları da tanıtım için önemli bir avantaj, önemli bir araç. Biz de hep birlikte el ele vererek, daha farklı noktalara taşıyacağız. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum”

ÖNCE DENİZ, SONRA KAYAK

Bisikletçiler Dünya’nın en büyük tünel akvaryumuna sahip Antalya Aquarium’dan start alarak eşsiz güzelliklere sahip kentte pedal bastılar. 4 mevsimin bir arada yaşandığı bu eşsiz kentte denizde yüzerken, Saklıkent’te aynı zamanda kayak yapma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Yabancı sporcular ve takım yöneticileri dört gün boyunca Antalya ve çevresini bu yarış sayesinde de tanıma fırsatını elde etmiş oldular.

BALIKADAM AKVARYUMUN İÇİNDE PEDAL BASTI

Start öncesinde bir balıkadam Akvaryumun içinde bisikletle dolaşarak tüm ilgiyi üzerinde çekti. Sporcular da bu anı pür dikkat izlediler. Saat 12.00’de Antalya Aquarium’dan 5.6 km’lik natural startla sporcular son etaba başladılar. Startta kalabalık bir bürokrat grubu da yer aldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Antalya Aquarium Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Atılgan, Aquarium Genel Müdürü İsmail Arık, Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı Ahmet Özay ve Spor İşleri Şube Müdürü Yakup Deveci, Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Bahattin Akyön ve Shimano Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Metin Cengiz, Büyükşehir Başkan danışmanı Osman Ayık da startta hazır bulundu.

GÖZLER MADSEN’DEYDİ

Dünkü tırmanış etabında son derece mükemmel bir performans gösterip Magenta Mayoyu (Genel Ferdi Klasman Birincisi) giyen ve iki mayo sahibi olan Jacob Hindsgaul Madsen starttan finişe gelinceye kadar rakiplerinin göz hapsindeydi. Güneşli ve rüzgarsız havada sporcular ilk kilometreleri toplu geçtiler. Birinci prim kapısına gelirken ilk kaçış grubu da oluştu. Etabın 15.2’nci kilometresinde Dağların Kralı Mayosunu etki edecek prim kapısı geçildi. Corendon’un sponsorluğundaki prim kapısını Bardiani takımından Alessandro Tonelli geçti. İkinciliği Human Powered Healts takımından Peter Kyle Murphy, üçüncülüğü de Abloc CT takımından Meindert Weulink elde etti. Bu sonuçlardan sonra peloton’un içinde gelen  Felbermayr Sımplon Wels takımının sporcusu Danıel Turek iki puan alınca Corendon Airlınes Sponsorluğundaki Turuncu mayonun bu yılki sahibi olduKapı geçildikten sonra üçlü kaçış grubu ile peloton arasında zaman farkı 2 dakika 25 saniyeye çıktı.

SPRİNT PRİMİ WEULINK’İN

Etabın 46.9’uncu kilometresinde Sprint Prim kapısı geçildi. Touristica’nın sponsorluğundaki Sarı Mayonun sonucunu belirleyecek kapıyı Abloc CT’den Meindert Weulink geçti. İkinciliği Human Powered Health takımından Peter Kyle Murphy, üçüncülüğü de Bardiani takımından Alessandro Tonelli elde etti. Yeni zaman farkı da 2 dakika 55 saniyeye çıktı. Prim kapısı geçildikten sonra Peter Kyle Murphy temposunu düşürünce geriden gelen Pelotona yakalanmış oldu. Beş dakika kadar sonra da Bardiani takımından Alessandro Tonelli de pelotona yakalanırken Weulink tek başına pedal basmak zorunda kaldı. Weulink tek başına kalmasına rağmen yarışın sanal lideri olarak farkı 3 dakika 25 saniyeye çıkarmayı başardı. Ve 85 kilometre de geride kalmış oldu. Weulink uzun süre tek başına pedal basarken, peloton da tempo yaparak, yakalamaya çalıştı. Zaman farkı gittikçe eridi. Finişe 46 kilometre kala fark 1.55 dakikaya kadar indi. Sonra da Weulink yakalandı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KAPISINI SCOTT GECTİ VE FORMANIN SAHİBİ OLDU

125.9’uncu kilometre etabın son prim kapısı olan İklim Değişikliği farkındalığı kapısı geçildi. Fraport TAV Antalya’nın sponsorluğundaki yeşil mayonun kesin sahibi de belli oldu. Wiv Sungod Takımı’nda Jakub Scott çizgiyi birinci geçti. Finişe 27 kilometre kala yeni bir üçlü kaçış grubu oluştu.

TALİHSİZ KAZA

Kaçış grubu tempo yaparken, finişe 20 kilometre kala keskin bir viraj dönülürken yaklaşık 10 kişilik bir grup kaza yaptı. Son 10 kilometrede grup birleşti. Son metrelerde atak yapan Jakup Marek Mareczko etabı almayı başardı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.