Ülkay Atmaca: “2022 Yılında En Büyük Sorunumuz Personel Olacak”

Ülkay Atmaca: “2022 Yılında En Büyük Sorunumuz Personel Olacak”

0

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) pandemi boyunca yapamadığı yemekli toplantısı Ülkay Atmaca başkanlığında Kundu’da bulunan Nirvana Cosmopolitan otelde yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Ülkay Atmaca, pandemi döneminin zorluklarına göre POYD olarak bir çok işe imza attıklarını, üyeler ve turizmci dostlarıyla eskiden olduğu gibi yüz yüze görüşebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

POYD’un bu ayki yemekli toplantının konuşmacı konuğu olan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, turizmdeki sivil toplum örgütlerinin birbirlerini motive ederek Antalya ve Türkiye turizmini yukarılara taşıyacaklarını belirtti.

Pandeminin başladığı ilk zamanlarda kendileri için en büyük sorunun personelin istihdamını sağlamak olduğuna dikkat çeken Dr. Erkan Yağcı şunları söyledi:

”Pandemide turizm sektöründe çalışanların maddi gerekliliğini Kısa Çalışma Ödeneği ile giderdik. Turizmcilere kredi olanaklarının sağlanması için çalıştık. Turizmcinin her türlü sorununa çare olmaya çalıştık. Bu konuda en büyük şansımız sektörden gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’du. Günün 24 saati ulaşabildiğimiz bakanımız her türlü sorunun çözümüne katkıda bulundu. Bütün zorluklara rağmen Antalya 2020 yılını 3.5 milyon turist ile kapadı. 2021 yılını 9 milyon turist ile kapatacağız.

2021 yılı bizim 2022 yılına çok daha umutlu bakmamıza olanak sağlıyor. Antalya 2021 yılını 9 milyon ile kapatırken en büyük rakibimiz olan İspanya’nın Mayorca adası 5.5 milyon turist ile kapadı. Antalya neredeyse iki katı turist aldı. Türkiye’de İspanya’dan daha fazla turist ağırladı. Turizme en başarılı dönüşü sağlayan destinasyon Antalya’dır. 2022 yılında pandeminin etkisi biraz daha azalacak. 2023 yılı dünya turizm hareketinin tam olduğu bir yıl olacaktır. Turizmde eski alışkanlıklarımızın olduğu dönemi yaşarız.

2021 yılında sektörde personel sıkıntısını herkes yaşadı. Biz zorlukların farkındayız. 2022 yılı turizm sezonunda personel sıkıntısı yaşanmaması içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İngiltere fuarı yüzde 40 küçülmüş. Ancak fuarda insanların eski alışkanlıklarına dönme isteği görüldü. İnsanlar artık seyehat etmek istiyor. Fuarda yapılan araştırmada insanların yüzde 50’sinden fazlasının 2022 yılında 2019 yılı rakamlarına yaklaşabileceğimizi, insanların yüzde 60’ının ise sahil turizmi (Deniz, kum, güneş) istediği belirlendi. 2022 yılı sahil turizmi daha önemli hale gelecek. Sahil turizminin yoğun yapıldığı Antalya daha önemli hale gelecek. Hafta sonu tatilleri içinde şehir içi turizmi artacak.

Artık turizmdeki tartışma yavaş yavaş pandemiden çıkıp iklim değişikliğine doğru gidiyor. Artık iklim değişikliği pandeminin önüne geçiyor. Turizm hareketi arttıkça şehirlerin gelirleri de artıyor. Antalya’da turizm arttıkça Antalya şehride kazanıyor.

Turizmde önümüz açık. Herkesin gönlü rahat olsun. Turizmci 2022 yılında 2021 yılından daha umutlu olabilir.”

Dr. Erkan Yağcı, bu yıl 11.cisinin 25 Kasımda düzenlenecek olan Resort Turizm Kongresine başta Turizm bakanı olmak üzere çok değerli konuşmacıların katılacağını, kongrede turizmin geleceğnin konuşulacağını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından POYD Başkanı Ülkay Atmaca, POYD’un yeni üyelerini tanıttı, Yeni üylere plaket ve rozet verildi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.