Ulusoy’dan Ersoy’a çağrı; “Turizm senatosunu topla, sektörü ameliyat masasına yatır!”

0

TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy, Bakan Ersoy’un, son 20 yılın turizm STK’larının başkanlarını toplayarak, sektörü ameliyat masasına yatırmasını istedi…

TÜRSAB’ın eski Başkanı Başaran Ulusoy, uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu. Turizm Güncel’e konuşan Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan, “son 20 yılın başkanlarının da bulunacağı” bir toplantı düzenleyerek sektörü “ameliyat masasına yatırmasını” istedi.

Önerdiği toplantı formatını “turizm senatosu” olarak ifade eden Ulusoy şöyle devam etti: “TÜRSAB’ın bilgi birikimini ortaya koyması lazım. Bu trende lokomotife kim kömür atıyorsa, atmaya devam etmesi lazım. Ama ne olursa olsun, Bakan beyin bu senatoyu toplaması turizm sektörünü ameliyat masasına yatırması lazım. Sektörün her kanadı kendi defterini alıp gelecek ama burada en deneyimli olan da TÜRSAB. Türk turizminin belleği TÜRSAB. Tamam yatırımlar yapılıyor, yatırımcılarımız başarılı ama bunları pazarlayacak olanlar ellerinde çantalarıyla ülke ülke, şehir şehir gezen TÜRSAB üyesi seyahat acenteleridir.”

Ulusoy: Bakanın sektörü kucaklayıp hafızasından yararlanması lazım

Bakan Ersoy’un sektörün hafızasından istifade etmesi gerektiğini ifade eden Ulusoy bu konuda da şunları söyledi: “En önemlisi kucaklaşmak, birbirine anlayış göstermek. Bakan yabancı değil ki, içimizden birisi. Hem otelci hem acenteci hem taşımacı. İçimizden biri bakan oldu diye çok sevinmiştik. Aynı sevinci hala paylaşıyorum ama sektörü kucaklaması lazım. Buradan kendisine sesleniyorum. Sektörün son 20 yıldaki yöneticilerini, yani turizm sektörünün senatosunu topla. Eğer dünü hatırlamazsan, yarın ne yapacağını bilemezsin. Bakan sektörü toplamalı ve ‘nerede hata yapıyoruz’ diye düşünmeli.”

“Ben hazırım”

Röportajında TÜRSAB’ın sektörel hafızasına da vurgu yapan Ulusoy, “Bana ne görev düşüyorsa ben yardıma hazırım. Çünkü TÜRSAB’ın 50 yıllık hafızasının 25 yılı benimle geçmiş. Firuz Bey’e de aynı şeyi söylüyorum” şeklinde konuştu.

TÜRSAB’ın gelir kaynaklarının kesilmesine ilişkin eleştirilerde bulunan Ulusoy, şöyle devam etti: “Irak, Cezayir, Libya, Fas vizelerinin yeniden TÜRSAB tarafından verilmesi gerektiğini ifade eden Başaran Ulusoy, “Bunun tüm acentelere dağıtılması lazım. Bu hak TÜRSAB’da idi bir tane acenteye verilmiş. Dışişleri Bakanımızdan rica ediyorum bu vizeleri TÜRSAB kanalıyla acentelere dağıtın. Neden TÜRSAB’ın elinden bunu da anlamakta güçlük çekiyorum. Bunu TÜRSAB’ın elinden alıp kardeşi ile beraber bir acenteye verdiler.” dedi.

“Müze biletleri de TÜRSAB’a verilmeli”

Benzer bir durumun müze biletleri için de geçerli olduğunun altını çizen Ulusoy, “Müze biletlerinin dağıtımını da TÜRSAB yapıyordu. Yüzde 25 indirimli alıp acentelere yüzde 22-23 indirimli veriyorduk. Bu hakkımızı elimizden aldılar. Kütür ve Turizm Bakanımızdan bu hakkımızın da iade edilmesini sitiyoruz. Bu ikisi TÜRSAB’ın başlıca gelir kaynağıydı. Bu gelirlerle biz müzelerin onarımını ve turnikelerini yaptık, bilgisayarlarını aldık. Bunlara yatırım yaptık. Bu yatırımı yaptıktan sonra ihaleye çıkıyorsunuz ve yabancı bir şirkete veriyorsunuz. Vizeler de müze biletleri de bizim hakkımız. TÜRSAB yönetiminin de karar alıp bu konuda talepte bulunması lazım. UKDAŞ’ı yapan, KOMER’i yapan TÜRSAB. Bu kurumları işlevsiz bırakmayalım.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.