Yerli turistin ‘Bodrum’ talebi ne kadar azaldı?

0

Akana Cennet Koyu Hotel Bodrum ve Swissotel Resort Bodrum Beach’in sahibi Çağdaş Holding’in İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar Bloomberg HT’de katıldığı programda yurt içinde turizm talebi beklentileri ve sektör genelindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Lüks otellerde yüzde 100, orta segmentte yüzde 80 doluluk

Çağlar, Bodrum’a yabancı turist nezdinde çok talep olduğunu belirttiği konuşmasında, yerli turistin de ilgi gösterdiğini söyledi. Üst segment otellerde yüzde 100’e yakın doluluk olduğunu söyleyen Çağlar, orta segment otellerde de yüzde 80 doluluğun hakim olduğunu belirtti. Çağlar konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Genel olarak bayram iyi geçti diyebiliriz. Temmuz ayı için de şu anda rezervasyonlar düzenli gidiyor, Ağustos ayı için biraz daha yavaş bir seyir mevcut ama yabancı turistin artışıyla beraber turizmdeki dağılımı kompanse edeceğimizi düşünüyorum.

Maliyetlere bağlı fiyat artışları sebebiyle yerli turist talebinde yüzde 20-25 daralma var

Başta enerji fiyatlarına gelen artışlarla beraber malum her kalemde bir artış söz konusu. Bu tabi Türk turist nezdinde bir daralmaya neden oldu Bodrum’da. Türk turistte yüzde 20-25 bir daralma gözlemliyoruz. 2020-21’de Türk turistinde bir artış görmüştük fakat bu sene fiyat artışlarıyla beraber dediğim gibi bir daralma var.

Fiyat artışlarını da takip ediyoruz, biz de istemiyoruz fiyatları artırmak ama malum ticaretin gerçeği var. Umarım daha çok fiyat artışlarına maruz kalmadan bu yaz sezonumuzu en güzel şekilde tamamlarız.

Maliyetlerde yüzde yüze yakın artışlar oldu

Başta enerji, ulaşım masrafları, gıda giderlerinin artışı, temizlikten hijyen malzemelerine kadar otellerde aklınıza gelebilecek birçok kalemde yüzde 50 ila yüzde 100’e kadar artışlar söz konusu oldu. Tabi bunu kompanse etmek zor oluyor ama tabi üst segment oteller Dövize endeksli bir fiyat politikası güdüyor. Bu da Türk Lirası karşısında otellerin kendini korumasına neden oluyor. Ama Türk Lirası ile bir projeksiyon yapan orta ve üst segment otellerde bu sıkıntı yaşanıyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.