Yurtdışı tur satışlarındaki düşüş oranını açıkladı

0

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Moskova Uluslararası Turizm Fuarı MITT-2022’nin oturum aralarında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Ukrayna’daki durum nedeniyle yurtiçi tur satışlarının yüzde 50, yurtdışı tur satışlarının ise yüzde 90 düştüğünü bildirdi.

Yurtdışı paket tur satışları yüzde 90’dan fazla düştü

Moskova Uluslararası Turizm Fuarı MITT-2022’nin oturum aralarında gazetecilere konuşan Lomidze, Rusya genelinde yeni rezervasyonların geçen yılın şubat ayı başındaki hareketlenmeden sonra jeopolitik gerilim ve rubledeki değer kaybı sonucu mart itibariyle yüzde 50’den fazla düştüğünü belirtilirken, “Yabancı destinasyonlara paket tur satışları da yüzde 90’dan fazla düşüş yaşadı” diye konuştu.

Daha önce Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Intourist’in basın servisi, mevcut koşullarda Rusya’daki tur taleplerinin devletin iç turizmi canlandırmak için sunduğu turizm geri ödeme programı sayesinde 2021 baharında rekor seviyelere ulaşabileceğini bildirmişti.

Uzmanlar, birçok ülkenin Rusya’ya hava sahasını kapatması, uçakların alıkonulma riski ve rublenin büyük değer kaybı nedeniyle Rusların yurtdışı turistik aktivitelerinin düşük olacağını düşünüyor.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.