ATAV’ın 2022 Teması Anıt Çınarlar

ATAV'ın 2022 Teması Anıt Çınarlar

0

Antalya Tanıtım Vakfı’nın (ATAV), “Akdeniz’in Tarihi Ulu Çınarları” temasıyla hazırlanan “Memleketim Antalya 2022” takviminin tanıtımı, yaklaşık 2700 yaşında olan Gedelma Çınarı önünde gerçekleştirildi.

AKDENİZ’İN TARİHİ ULU ÇINARLARI

ATAV tarafından Kemer ilçesinde düzenlenen, “Akdeniz’in Tarihi Ulu Çınarları” temalı takvimin lansmanına, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Melike Gül, KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya, TÜRSAB Kemer İl Alan Temsilcisi Mehmet Akbaba, KETAV Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Aytuğ, KETOB geçmiş dönem başkanı Tayyar Gül ve ilçe sakinleri katılım sağladı. KETOB destekleriyle Antalya’nın meşhur Yelten Tarhanası ikram edilen programda, katılımcılara Memleketim Antalya 2022 yılı takvimi takdim edildi.

AKDENİZ BÖLGESİ ELE ALINDI

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, “Bu yıl takvimde bir farklılık var, Akdeniz Bölgesi’ndeki tarihi anıt çınarları ele aldık. TEMA’nın bir tanımı var, bir ağacın anıt ağaç olması için; normal boyutundan daha büyük, zaman içerisindeki kültüre uyumlu ve anıt ağacının olduğu alanda yaşayan insanların anısı olması gerekiyor. Köprü vazifesi gören anıt çınarlarımızı, “Akdeniz’in Tarihi Ulu Çınarları” temalı Antalya Tanıtım Vakfı 2022 takvimine taşıdık. Çevresinde lansman gerçekleştirdiğimiz Gedelma Çınarı, takvimimizin ocak ayında yer alıyor.  Araştırmacı – Yazar Mustafa Aydemir’in yazdığı ‘Hikayeleri ve Efsaneleriyle Türkiye’nin Tarihi Ulu Çınarları’ kitabından kaynakça seçtik, kitapta Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Ağlasun Çınarı, Mersin’in Gülnar ilçesindeki Şükran Çınarı ve Antalya’nın Elmalı ilçesindeki Elmalı Çınarı da var. Katkılarından dolayı yazarımıza teşekkür ederiz. Antalya, Akdeniz Bölgesi’nde yer aldığı için bölgenin zenginliğinin tamamını anlatmayı amaçladık. Kitabımızdan faydalanarak İngilizce ve Türkçe dillerinde takvimimizi bastırdık” diye konuştu.

TAKVİM, İLK KEZ BARCELONA’DA DAĞITILACAK

Başkan Gül Ege, hazırlanan takvimleri her yıl yurt içi ve yurt dışı fuarlarda Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımını sağlamak amacıyla dağıttıklarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında IBTM Barcelona Fuarı’na katılım sağlayacağız, bu fuarda takvim ilk kez görücüye çıkacak. Her yıl olduğu gibi masaüstü takvimlerimizi birçok kuruma göndereceğiz, aynı zamanda satışa da sunulacak.”

ATAV’A TEŞEKKÜR

Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, “Ağaç kültürü, bizim kültürümüzün önemli bir parçası, topraklarımıza çınar ağacı dikmemizin özel bir anlamı var. Çınar, uzun yıllar yaşayabilen ve gölgesiyle çevresindeki insanlara huzur veren bir ağaç. Takvimde Gedelme Çınarı’na yer verdikleri için ATAV’a çok teşekkür ederim. Ağacımızın tekrar hatırlatılması, bölgemizin ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunacak” diye konuştu.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise, “Takvimlerinde doğal güzelliklerimizi tanıttıkları için ATAV’a teşekkür ediyorum. Kemer olarak deniz, kum, güneşi aşıyoruz, ilçe merkezine çok yakın Gedelma Çınarı’nın arkasında Gedelma Kalesi yer alıyor. Kaleyi turizme kazandırırsak ziyaretçiler hem geçmişimizi tanır hem de güzelliklerimizi tanır” dedi.

Lansman, Yelten Tarhanası sunumu ve Gedelma Çınarı önünde gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ardından sona erdi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.