Kaan Kavaloğlu; “2023’te 16 milyon turist rakamını yakalarız”

Kaan Kavaloğlu; "2023'te 16 milyon turist rakamını yakalarız"

0

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan AKTOB Başkan Yardımcısı ve Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, 2021 sezonunu değerlendirerek 2022 beklentisini açıkladı.

Bu yıl 2020’ye göre yüzde 160’lık bir turist artışının söz konusu olduğunu belirten Kaan Kavaloğlu, şu açıklamaları yaptı;
Bu yıl Antalya’da 9 milyonu geçeceğiz. Rakamlar dünya geneline bakarsak tatmin edici ancak kendi açımızdan bakarsak eski rakamlara ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

Türkiye olarak turist sayısında ilk defa İspanya’yı geçtik. Onlar pandemi dönemini bizim kadar iyi atlatamadı. Bizim olmazsa olmazımız Güvenli Turizm Sertifikası başarıyı getirdi. İspanya bile bu programı övdü. TGA’da tanıtım çalışmalarında başarılıydı. İç pazarımız ve BDT kaynağımız Avrupa’ya göre daha iyi olduğu için Türkiye ve Antalya rakip ülkelere göre sezonu daha iyi atlattı.

2022 yılı ise bence bir geçiş yılı olacak. 2022 yılında 2019 rakamlarına ulaşamayacağız gibi görünüyor. Antalya rakamları 13-14 milyon seviyelerinde kalacak ancak 2023 yılında ise 16 milyon rakamlarını yakalarız.


2020’de yüzde 10 seviyelerinde bir fiyat artışı olmuştu. 2021’de ise yüzde 25’in üzerinde artışlar oldu. 2022’de de bu artış minimum bu seviyede devam edecek. Döviz kurunun artması ile turizmciler avantajlı deniyor ama kur nedeniyle maliyetlerimiz çok yükseliyor. bu açıdan bakarsak daha yurt dışı pazarında fiyatların biraz daha artması gerekiyor.

İç pazarın eğer erken rezervasyon şansları olursa zamlardan etkilenmeyecekler. Ciddi indirimlerden yararlanacaklardır. Yabancı misafir daha ucuza geliyor denir ama bu doğru değil. Yabancılar gibi yerli turistler de erken rezervasyon yaparsa avantajlı fiyatlar alabileceklerdir.

Bu sene bizim olmazsa olmazımızdır BDT pazarıydı. Özellikle Rusya ve Türki Cumhuriyetler’den ciddi bir rezervasyon akışı yakaladık. Önceden Almanya ile bir denge vardı ama bu denge Rusya tarafından bozuldu. Biz tek başına Rus turiste hizmet veren bir ülke konumuna geldik. Bu dengenin devam edeceğini düşünüyorum. Rusya’nın Antalya pazarını bırakmayacağını ve gelmeye devam edeceklerini düşünüyorum.

Yatırımcı açısından bakınca her iki yılda krizlerin yaşandığı sektörde yatırımcı artık yoğurdu üfleyerek yiyor. Bu noktada yabancı yatırımcıların resort bölgelere çekilmesi gerekiyor. Bu anlamda 2022’den sonra da turizm yatırımlarının artacağını düşünüyorum.

Limak Hotels olarak pandemi döneminde 9. otelimizi Üsküp’te açtık. Makedonya’nın ana şehrinde 5 yıldızlı bir otel açtık. Bu yatırımla Makedonya turizmine çok ciddi bir katkı koyduk. Bundan sonra da yatırımlarımıza devam etmeye çalışacağız.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.