Bağlıkaya; “Tek merkezli tanıtımlar doğru sonuç vermez”

0

Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Başkanlar Oturumu’ paneline katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya “Türkiye gibi birden fazla destinasyonu olan, birden fazla ürünü olan ülkelerde tek merkezli tanıtımın çok doğru sonuçlar vermeyeceği kanaatindeyim” dedi.

‘Yeniden İzmir Yeniden Turizm’başlığıyla planlama, hedefler, pazar konumlandırma ve turizmin geleceği konularında paylaşımların yapıldığı panelde, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Burada oluşan ortak aklın bölgeye faydası görülüyor. ‘İzmir’de ne var?’ değil, ‘ne yok?’ demek lazım. Ürün olarak bir sıkıntı gerçekten yok. Ben tüm Türkiye’nin tanıtımı ile ilgili aynı fikre sahibim. Türkiye gibi birden fazla destinasyonu olan, birden fazla ürünü olan ülkelerde tek merkezli tanıtımın çok doğru sonuçlar vermeyeceği kanaatindeyim. Yerel aktörlerin içinde olduğu, finansman olarak desteklendiği; yereldeki tanıtımın çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Orada yaşayan insanların, oranın ruhuyla büyümüş insanların tanıtım çalışmaları muhakkak pazarlama çalışmalarının içinde olmalı. Ayrıca aynı ürünü farklı yerlerde farklı pazarlamak gerekebiliyor. Nerede neyi öne çıkartacaksınız bunu hem sektör hem yerel çok daha iyi biliyor. Ben uzun vadede yeni yapılanmaların hem yatırım hem de personel açısından bu yöne doğru gideceğini düşünüyorum. Teknolojide en üst ürün neyse, turizmde de en üst ürün biziz. Bölgeler arası birlikte pazarlamanın da çok değerli olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında Kahire, Tel Aviv ve İstanbul birlikte pazarlanıyor. Muhakkak birkaç destinasyon yaratılıyor. Özellikle Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa ülkeleri için Yunanistan ve Türkiye paketi çok değerli. Genel anlamda barışı simgelemesi de çok önemli” cümlelerini kurdu.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkayada İzmir’in turizm potansiyelini artırmak ve direkt uçuşlar üzere görüşlerini ekledi: ‘Burada asıl olan charter operasyonunda İzmir ayağının başlaması. Bunun için de yurtdışındaki turiste bir İzmir talebi yaratmak zorundayız. Orada aranan ve istenen bir şey olacak ki charter firmaları da buraya uçuş koysun. Sadece Türk firmaları değil yabancı firmalarda da direkt uçacak tarifeleri var. Bunun için de biz Türk Hava Yolları’ndan can suyu olmalarını istiyoruz. Yurt dışında ne kadar aktif olursak ne kadar aranan destinasyon olursak o kadar hızlı çözüm alırız.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.