Bağlıkaya’dan çağrı: Başka ülkeler yapıyor, yerli turist bizde de desteklenmeli!

0

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya iç turizmle ilgili hükümete çağrıda bulundu.

85 milyon nüfusumuz var, iç turizm hareketliliği artırılmalı

İç turizme yönelik kampanyaların çeşitleneceğini bildiren Bağlıkaya, “85 milyon nüfusumuz var. Seyahat edebilecek çok ciddi bir potansiyel var. Bir otel kapasitesinin büyük çoğunluğunu Rusya pazarına sattıysa şimdi o kapasiteyi iç turizm için değerlendirmek isteyecektir. Bizim talebimiz iç turizmi hareketliliğini artırmak.” dedi.

Başka ülkelerdeki gibi yerli turiste uzun vadeli özel şartlarda kredi verilmeli!

İç turizmin desteklenmesi gerektiğini, uygun koşullarda tatil kredilerinin verilebileceğini belirten Bağlıkaya, ” Bu kredileri mevcut faiz oranlarının dışında değerlendirmek gerekiyor. İnsanlarımız uzun süredir tatil yapmıyorlar. Tatile gidecek insanlara uzun vadeli özel şartlarda kredi verilmesi lazım. İç turizm teşvikleri dünyanın bir çok ülkesinde var. Bu teşvikleri bir sosyal hak olarak görebiliriz. İç turizmde en az 30 milyon kişiyi hareket ettirmemiz gerekiyor. İç turizm hareketliliği yurt dışı kaynaklı kriz durumlarında da bir sigorta görevi görecektir.” dedi.

Kamu kurumları yerli turistin tatilini belli oranda sübvanse edebilir

Bağlıkaya, toplu iş sözleşmelerinde tatilin sosyal bir hak olarak tanımlanabileceğini ifade ederek, “Kamu kurumları sosyal bir hak olarak görülmesi gereken iç turizm hareketliliğini belli oranda sübvanse edebilir. Eğitim gezilerini çok önemli buluyorum. Bugün yurt dışına gitme imkanı olup yurt içindeki turistik destinasyonlarımızı görmemiş genç arkadaşlarımız var.” diye konuştu.

Düzenlediğimiz fuar ve info gezilerinin meyvelerini alıyoruz

TÜRSAB olarak bölgesel fuarlar düzenlediklerini anlatan Bağlıkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

” Düzenlediğimiz fuarlarda iç turizm hareketliliğini artıracak sözleşmeler yapılıyor. İnfo gezilerimiz ile acentalarımızı bölgelerimize götürüyoruz. Örneğin 150 acentamızı toplayıp Afyon’a götürüyoruz. Organizasyonlarımız sonrası muhakkak bölge ile ilgili seyahat hareketliliği başlıyor. Turizm bugün değer yaratıyorsa bunu seyahat acentalarının gücü ile yapıyor. TÜRSAB olarak sürekli sahada Türk turizminin gelişmesi için çalışmaya devam ediyoruz.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.