Bakanlık Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi

0

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamu görevinden çıkarılan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel, ‘filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği’ gerekçesiyle festivalden çıkarılmıştı. Yönetmen Nejla Demirci filmi hakkında verilen kararı ‘sansür’ olarak nitelenmişti.

Jüri festivalden çekilmişti

Aralarında başkan Demet Akbağ’ın da yer aldığı 20 jüri üyesi, ‘filmlerde suç unsuru arayan bu bakışın ve sansürün kabul edilemeyeceğini’ belirterek belgesel seçkiye geri alınmazsa görevden çekileceğini açıklamıştı.

Yönetmen ve yapımcılar da sansüre karşı durmuş; Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan 27 film festivalden çekilmişti.

Tepkiler üzerine belgesel yeniden yarışmaya dahil edildi

Altın Portakal Film Festivali’yse baskılara dayanamadı. Festivalin Twitter hesabından yapılan açıklamada Kanun Hükmü belgeselinin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verildiğini duyuruldu. ‘Filmdeki kişinin hakkında yargı sürecinin devam etmediğinin’ belgelenmesi gerekçe olarak gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı: FETÖ propagandasına sebep oldu, festivalden çekiliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.