BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu; “Çok üzücü ama Türk turizmi 2022 yılını da kaybetti”

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu; “Çok üzücü ama Türk turizmi 2022 yılını da kaybetti”

0

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın Türk turizmine etkileri her geçen gün daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkarmaya başladı.

 

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Zaten bu savaşın ayak sesleri duyulmaya başlandığı andan itibaren bütün açıklamalarımda temkinli olmayı ön görmüştüm. Böylesi pandeminin de devam ettiği bir ortamda sektöre boş umut pompalamanın yanlış olduğunu savundum. Nitekim öyle de oldu. Uzun sürmemesini ve bir an önce bitirilmesini umut ediyorum ancak bu savaş 1,5 /2 ay daha böyle devam ederse zaten çok büyük bir borç yükü altında olan sektörün tüm enstrümanları kaybolacağından artık Türkiye de turizmin konuşulamayacağı endişesini taşıyorum. An itibariyle Ukrayna tamamen durdu. Savaş bitse bile Ukrayna turizm adına yok artık. Bazı arkadaşlarımız Rusya’dan sıkıntı yaşanmaz öngörüsünde ama daha bu gün aldığımız son haberde de tur operatörlerinin İrlanda üzerinden leasing yoluyla aldıkları uçaklar geri alındı. Rusya’dan yolcu taşıyacak seyahat aracı kalmadı. Neyle gelecekler Türkiye’ye. Yani Rusya’dan turist gelmeyecek. Bu uçaklar ola ki tekrar kullanıma açılsa bile slot ve diğer işlemlerin uzun süreceği de aşikar. Belki THY ve Aeroflot ama Rusya savaştayken tatile nasıl gelecekler. Bu sebepler ile Rusya’yı da zaten kaybettik” dedi.
UCUZ ÜLKE İMAJINA GELECEKLER
Avrupa pazarını da değerlendiren Karcılıoğlu, turizm sektörünün savaşın ayak seslerinin duyulmaya başlandığında bu gün yaşanacak olayları öngörseydi 3-4 ay önce başka pazarlar üzerinde çalışma yürütülseydi belki kısmi sonuç alınabileceğini ifade ederek, “Hiç bir turizmci ön görüp Avrupa pazarına uzun süre çalışmadı. Almanya zaten ülkemizi daha dün riskli bölge ilan etti. Vatandaşlarına gidilmesi uygun değildir telkinlerinde bulunuyorlar. Para bırakacak turist yerine Avrupa’da bir bira içebilecek para ile ülkemizde 10 bira içebilecek, savaşı takmayan, salgın hastalıktan korkmayan ucuz ülke imajına gelecek kalitesiz turistlerle uğraşacağız. Bence 2022 turizm sezonunu tamamen kaybettiğimiz görünüyor” diye konuştu.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.