Depremde yıkılan otelin sahibine tahliye!

0

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde Malatya’da da birçok bina yıkıldı. Yıkılan binalardan biri ise 7 katlı Kırçuval Otel’di.

Voleybolculara mezar olmuştu

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Erkekler Voleybol 2’nci Ligi 6’ncı Grup’ta Play-Off mücadelesi veren Malatya Büyükşehir Belediyespor takımından 11 voleybolcu ile 4 ampute futbolcu, Battalgazi’de konakladıkları Kırçuval Otel’in ilk depremde yıkılmasıyla enkaz altında kaldı.

Vefat edenlerin yakınları otel işletmesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Yaşananların ardından Cumhuriyet Başsavcılığı geniş çaplı soruşturma başlattı.

Tutuklanan Zafer Kırçuval tahliye edildi

Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda otel sahiplerinden olan Zafer Kırçuval,24 Şubat’ta tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Kırçuval’ın avukatı Fatih Kerimoğlu’nun yaptığı itirazı üzerine Zafer Kırçuval hakkında tahliye karalı verildi. Kırçuval, tutuklu bulunduğu Erzincan Cezaevi’nden tahliye edildi.

Kırçuval’ın tahliyesine yönelik talep dilekçesinde, “Depremde yıkılan binayı inşa etmemiştir. İnşa edilmiş binayı kendisinin ortağı olduğu şirket sonradan satın almıştır. Hatta satın alırken İş Bankası vasıtasıyla kredi kullanmasından mütevellit banka eksperleri tarafından yeterli denetimler yapılmış ve tutanaklara yansıtılmıştır. Binada herhangi bir tadilat yapmamıştır. Zaten bina satın alındığında da bir otel işletmesidir. Haliyle sonradan otele dönüştürme vs olmadığından binanın statik ya da başkaca unsurlarında da değişiklik olmamıştır. Elazığ depremi sonrasında “binanın sağlam olduğu” yönünde 2 ayrı rapor aldığı için binayı yeniden tadil etmesini gerektirir bir neden bulunmadığından bu açıdan da kusuru bulunmamaktadır. Ayrıca her yıl İş Güvenlik Firması tarafından binada güvenlik testleri yapılmıştır.” denildi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.