Ersoy koltuğu kime bırakacağını açıkladı

0

TGA’nın çalışmaları hakkında bilgi vermek için gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ajansın yönetimde yapmayı planladığı revizyonu da açıkladı. Yapılacak yasal bir düzenlemeyle ajans yönetiminde Kültür ve Turizm Bakanı’na ayrılan koltuğun gastronomi sektörü temsilcisine bırakılacağını söyleyen Ersoy, yönetimde kamunun 3 koltuğunun 2’ye düşeceğini açıkladı.

Ersoy: Kanun değişikliği ile Bakan’ı TGA yönetiminden çıkarıyoruz

Dünya Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın haberine göre Ersoy TGA yönetiminde yapmayı planladığı revizyonu şöyle anlattı:

“TGA’nın 15 kişilik yönetim kurulunda Bakan dahil, kamuyu temsil eden 3 kişi var. Devlet, TGA’nın bütçesine verilen katkıda yüzde 19’la ikinci sırada yer alıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı, TGA yönetiminin doğal üyesi konumunda. TAV ve İGA da dönüşümlü olarak yönetime girecek. Bu dönem TAV yönetimde bulunuyor. Diğer yönetim kurulu üyeleri bölgelerinden seçimle gelen sektör temsilcilerinden oluşuyor. Yeni kanun değişikliği ile Bakan’ı TGA yönetiminden çıkarıyoruz. Gastronomi sektöründen bir temsilci yönetime girecek. Ayrıca, plaj ve deniz turizmi tarafını temsilen de bir üye seçilecek. TGA’da para ödeyenin, yani tanıtım bütçesine katkı verenlerin temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. TGA’da devlet memurlarının çalışması yasak.”

Seçim sistemindeki açığı gördüler…

Ersoy’un açıkladığı plaj ve deniz turizmine verilecek temsilciliğin, turizm belgeli yat ve tekne işletmecilerinin örgütlenip seçimlere katılması halinde, otelcileri temsil etmesi hedeflenen koltukları alabileceği yönündeki riskleri ortadan kaldırma girişimi olarak algılandı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.