Eximbank kredisi kullanan turizmcileri mağdur eden şart!

0

Eximbank kredileri ile turizm sektörüne ucuz finansman sağlayan devlet, getirdiği şartlarla turizmciyi zor durumda bıraktı. Eximbank kredisi kullanan turizmciler, elde ettikleri döviz cinsinden gelirin yüzde 40’ını Merkez Bankasında, yüzde 30’unu da özel bankada TL’ye çevirmek zorunda. Dahası, turizmci bu işlemi yaptıktan sonra 30 gün boyunca da döviz satın alamıyor.

Yeni şart turizm sektörünü zorda bıraktı

Eximbank kredilerine getirilen bu şart, yoğun şekilde döviz kullanmak zorunda olan, başta tur operatörleri olmak üzere, turizm sektörünü zorda bıraktı. Turizmciler ve finans uzmanları, sektörün Eximbank kredilerini ödediğini ancak şartlar nedeniyle yeni kredi kullanamadıklarını belirtiyor. Bu gidişle turizm sektörünün özel banka kredilerine döneceğine dikkat çeken finans uzmanları, “Orada da döviz kredileri yüzde 8-10, TL kredileri ise yüzde 20-25 faizle veriliyor. Dolayısıyla turizmcinin finansmana ulaşma maliyeti artacak. Bu da pandemiden yeni çıkan turizm sektörünün toparlanmasını zorlaştıracak.” değerlendirmesini yaptı.

Turizmcilerin eli kolu bağlandı

Turizm sektöründe bir ay ötelemenin 3-4 bin kişinin/kurumun ödemesinin ertelenmesi anlamına geldiğine dikkat çeken turizmciler, “Tur operatörleri tüm anlaşmalarını döviz ile yapıyor ve döviz ile ödüyor. Yüksek sezonda nakit akışı artık günlük dönüyor. Tamam devlet libor artı yüzde 0,5 ile turizmciye finansman sağlıyor ama onun elini kolunu da bağlıyor, kıpırdayamaz hale getiriyor. Dahası, cironun yüzde 70’ini TL’ye bağlayıp sonra da TL’ye dönmek büyük risk.” diyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.