Firuz Bağlıkaya; Avrupa’da da ciddi düşüş var!

0

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya – Ukrayna savaşının turizme olası etkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ve Ukrayna’dan rezervasyonlar durdu, Avrupa’da da ciddi düşüş var

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerden Rusya ve Ukrayna’dan henüz iptallerin olmadığını ama rezervasyonların durduğunu kaydeden Firuz Bağlıkaya “Avrupa’dan yapılan rezervasyonlarda da ciddi düşüşler var” dedi. Firuz Bağlıkaya, sezona savaş koşullarında girilmesinin çok sıkıntılı bir durum olacağını kaydederek “Tüm turizmciler endişe ile bekliyor” ifadelerini kullandı.

Mart’ta toparlanırsa çok büyük yara almadan atlatma şansımız olur

2019 yılının rekor yılı olduğunu ardından araya pandeminin girdiğini kaydeden Firuz Bağlıkaya, 2022’in çok iyi başladığını vurgulayarak savaşın olası etkilerine dikkat çekti:

“2022 bizim 2019’dan daha yukarıda rekor beklediğimiz bir yıldı rezervasyonlar da öyle geliyordu. İnşallah kısa sürede mart ayında toparlanırsa sezonun henüz başlamadığını da düşünürsek çok büyük yara almadan atlatma şansımız olur. Ama şu an rezervasyon akışı yok. Eğer devam ederse Avrupa’da da tedirginlikten dolayı yavaşlama var herkes biraz temkinli davranıyor”

Savaşın devam edip etmemesinin ve ne şekilde süreceğinin de belirleyici olacağının altını çizen Firuz Bağlıkaya sözlerine şu şekilde son verdi:

“Yalnız Türk turizmi değil Avrupa’daki turizm hareketi de etkilenir. Tansiyon çok önemli hangi şekilde devam ettiği önemli, görüşmeler devam ederse başka türlü sıcak temas olursa farklı olur. Sonuç olarak tüm turizmciler endişe ile bekliyor.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.