Rus bankalarına yaptırım Türk turizmcisini vurdu

0

Turizmciler, bazı Rus turistlerin erken rezervasyonlarını iptal etmesinin ardından şimdi de iptal olmayan rezervasyonların parasını alamamaya başladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarıldığını açıklamış; Rusya’yı uluslararası finansal sistemden izole eden kapsamlı yaptırımların yürürlüğe konulmasına devam edileceğinin altını çizmişti.

Bülbüloğlu: Rus turistlerin kredi kartı çalışmıyor

Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Rusya’ya yönelik yaptırımlardan sonra Antalya ve Fethiye’deki işletmelerden Rus turistlerin kredi kartlarının çalışmadığı, bu yüzden de işletmelerin ödeme alamadıkları bilgisini aldık, detaylı araştırıyoruz” dedi.

Erken rezervasyon alacaklarını tahsil edemiyoruz

Bülbüloğlu, “Bunun dışında bir diğer önemli sorun ise, Rus bankalarına yönelik yaptırımdan sonra Türk otellerinin tur operatörlerinden erken rezervasyon için alacaklarını tahsil edememesi oldu. Bu yüzden mart ayı ödemesi olan çekler ya durdu ya da mayıs ve hazirana ertelendi. Çok endişeliyiz. Turizm tarafında kaos var” diye konuştu.

İşler: Otelcilerin geçen seneden alamadıkları ödemeler var

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise, otelcilerin tur operatörlerinden yalnızca bu yıla ilişkin alacakları değil, geçen seneden kalan alacakları da olduğunu, bu yüzden yaptırımlardan Türk turizmcisinin de olumsuz etkilendiğini aktardı.

Halihazırda Türkiye’de olan Rus turistlerin her şey dahil sistemle geldikleri için genellikle ekstra bir ödemeye gerek duymadıklarını, bu yüzden turistler özelinde kredi kartının geçersiz olmasının büyüyen bir sorun olmayabileceğine işaret eden İşler, şöyle devam etti:

“Ancak otelcilerin tur operatörlerinden almaları gereken ödemeler var. Hem bu yıl, hem de geçen yıldan kalan ödemeler bunlar. Yaptırımlar sonrası bu ödemelerin nasıl gerçekleşeceği çok büyük bir soru işareti. 21. yüzyılda çantayla mı getirecekler ödemeleri? Swift olması lazım yoksa tahsilat yapmayacağız.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.