Havalimanına yolcu taşımada yeni dönem!

0

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), havalimanlarıyla şehir arasındaki yolcu taşımacılığına yeni düzenleme getirdi. SHGM’nin Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğine göre taşıma işi talepte bulunan gerçek ve/veya tüzel kişiler tarafından Bakanlıktan onay alınması kaydıyla yapılabilecek.

Ancak ilgili mevzuatına göre yetkilendirilen ve toplu taşıma hizmeti verecek kuruluşlar bu Yönetmelik gerekliliklerinin dışında tutuldu.

Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, yeni düzenlemeyi şöyle değerlendirdi:

“Bu konuda geçmişte de birkaç kez yönetmelik değişikliği yapıldı. Bu kadar sık yönetmelik değişikliğine neden gerek duyulur? Hangi hizmet neden aksıyor anlamak mümkün değil. Havalimanları ile şehir merkezleri arasındaki yolcu taşımacılığı havacılık güvenliği bakımından mutlaka SHGM ve DHMİ’nin denetimi ve kontrolü altında bulunmalıdır. Son zamanlarda yapılan işleri yönetmeliklere uydurmak yerine yönetmelikleri yapılan işlere uydurmak alışkanlık haline geldi.

Havaalanlarıyla şehir merkezleri arasındaki yolcu taşımacılığı, uluslararası kurallar ve milli mevzuat gereğince yer hizmetlerinin bir parçasıdır. Bu hizmet, yer hizmetleri kuruluşları veya hava taşıyıcıları tarafından yürütülmekteydi.

Ulaştırma Bakanlığı, bu kapsamdaki taşıma hizmetini, belediyelerin de yapmasına izin verdi.

Anlaşılan o ki son değişiklikle şehir merkezleri ve havalimanı arasındaki taşımalar için belediyelerin Ulaştırma Bakanlığı’ndan herhangi bir izin alınması ve ücret ödemesi gerekmeyecek.

Değişiklik, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) gelir kaybına yol açacaktır. Bu hizmeti yürütmekte olan HAVAŞ ve diğer kuruluşların aleyhine ‘haksız ve yıkıcı’ rekabet oluşturacağı çok açıktır.” (Sözcü)

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.