HEDİYE GÜRAL GÜR; 2025’TE 45 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

0

Pandeminin etkileriyle geçen 2021 yılını yüzde 103 artışla 20,8 milyar dolar ihracat geliri ile kapatan turizm ve seyahat hizmetleri sektörü, Ocak-Nisan döneminde ise geçen yılın ayını dönemine oranla yüzde 126’lık büyümeyle 6,3 milyar dolarlık ihracat katkısı sağladı. Sektörün hedefi yılsonunda 25 milyar doları aşmak.

FIRSAT VE TEHDİTLER DEĞERLENDİRİLDİ
Bünyesindeki10 stratejik sektöre yönelik çalışmalarını sürdüren Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) bu kez turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. İstanbul Dedeman Hotel’de İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Figen Yıldırım moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya turizm sektörünün farklı alanlarından 60’ın üzerinde sektör temsilcisi katıldı. Çalıştayda; 2025 yılında45 milyar dolar ihracat hedefleyen sektörü bekleyen fırsat ve tehditleri değerlendirilirken, sektörün beklentileri de dile getirildi.

TURİZMDE 2025 HEDEFİ 45 MİLYAR DOLAR
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan HİB Turizm Sektör Komitesi Başkanı Hediye Güral Gür “Ülkemiz, kıtaları ve bölgeleri birbirine bağlayan konumunun yanı sıra kültürel ve tarihi geçmişi, genç nüfusu, esnek ve hızlı üretim kabiliyeti, uygun fiyat ve kaliteli hizmetleriyle dünyanın incisi konumunda. Biz de bu değerlerimizi rtaya koyacak projeler ve markalaşma adımlarıyla ülkemize daha fazla döviz irdisi sağlamak istiyoruz. Belirlediğimiz yol haritasıyla doğru adımları atarak 58,1 milyar dolar olan hizmet ihracatımızı çok hızlı bir şekilde 3 yıl içinde 110 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

2025’TE 45 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ
Turizm ve seyahat hizmetleri sektörünün hedeflerine ulaşma noktasında oldukça stratejik konumda olduğuna değinen Gür, “Geçen yıl sağladığımız hizmet ihracatı başarısına yüzde 103 artışla 20,8 milyar dolar katkı veren turizm ve seyahat hizmetleri sektörümüz Ocak-Nisan döneminde de büyümesine sürdürdü. Bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 126’lık büyümeyle 6,3 milyar dolarlık ihracat katkısı sağladık. Hedefimiz yılsonunda geçen yıl yakaladığımız rakamı geçerek 25 milyar dolar seviyesine, 2025 yılında ise 45 milyar dolar seviyesine ulaşmak” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”
Hizmet İhracatçıları Birliği olarak stratejik 10 sektörün hem daha fazla ihracat yapması hem de ihracatın yarattığı katma değeri artırması amacıyla çalıştıklarını belirten HİB Genel Sekreteri Fatih Özer, çok kısa sürede 2 bin 800’den fazla üye sayısına ulaştıklarını söyledi. Yaptıkları araştırma ve çalışmaların; hizmetler sektörünün ülke için öneminin yanı sıra, atılacak doğru adımlarla ülkemize sağlayacağı katkının çok daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu belirten Özer,“Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanlığımız nezdinde karşılık bulan isteklerimiz neticesinde önce bakanlık bünyesinde sadece hizmet sektörü için oluşturulan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ve sonrasında Yönetim Kurulumuzun talebi ve Bakanlığımızın onayı ile müstakil bir genel sekreterlik çatısına kavuşan Birliğimizde, sektörlerimizin önündeki engelleri kaldırmak, onların ihtiyaçlarına yönelik teşvik mekanizmalarının devreye girmesini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.