Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Açıklandı

0

Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına gönül birliği içinde hizmet veren topluluk veya kuruluşları takdir ve teşvik etmek amacıyla verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’ne bu yıl Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği ile Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı layık görüldü.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına gönül birliği içinde hizmet veren topluluk veya kuruluşları takdir ve teşvik etmek amacıyla verilen ödüller jüri değerlendirmesiyle belirlendi. Kuruluşlarından bugüne hizmet ve faaliyetlerini kesintisiz yürüten Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, bu yıl 21’incisi düzenlenen Anadolu’nun en uzun soluklu caz müziği festivalini başarıyla gerçekleştirmesiyle ödüle layık görüldü.

Şair, romancı, fikir ve bilim adamlarına rehberlik eden ve gelecek yıl 40’ıncı yaşına girecek olan Türk Edebiyatı Dergisi ile kültür ve sanata büyük hizmet sunan Türk Edebiyatı Vakfı da ödülün diğer sahipleri oldu. Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ise medeniyetin çok önemli temel taşlarından biri olan vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğun bilinciyle kültürel mirasın birçok alanında yapmış olduğu çalışmalarla iş birlikleri oluşturması, öncülük ve koordinatörlük statülerini vakıf anlayışı içinde yürüten köklü bir kuruluş olmasıyla ödüle layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un başkanlığındaki jüride; Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer yer aldı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.