Mayıs’ta Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 5 kat azalabilir, çünkü…

0

Mayıs ayında Türkiye’ye uçan Rus turist sayısı bu yıl 5 kat azalabilir.

 

Mayıs ayında Türkiye’ye uçan Rus turist sayısı bu yıl 5 kat azalabilir.

Yüksek uçak bileti fiyatları turistleri caydırıyor

Kommersant gazetesi, yüksek bilet fiyatları nedeniyle turistlerin bu yıl mayıs tatilini es geçebileceğini yazıyor.

Ukrayna’ya yönelik işgal sonrası havayolu taşımacılığını hedef alan yaptırımlar, Rus şirketleri uçamaz hale getirmiş, Rusya’dan Türkiye’ye uçan şirketlerin THY ve Pegasus ile sınırlı olması bilet fiyatlarını yükseltmişti.

Tur Operatörleri Birliği, mayıs ayında genelde 1 milyona yakın Rus turistin Türkiye’de tatil yaptığını, bu yıl ise sayısın 200 binle sınırlı kalacağını öngörüyor. Birlik verilerine göre, mart ayında Türkiye’ye uçan Rus turist sayısı 3-4 kat azalırken, tur acentesi Rozovıy Slon yetkilileri de nisan ayı satışlarının dört kat gerilediğini açıkladı.

Acente temsilcileri şu anda Antalya’da 4 yıldızlı bir otelde 1 hafta tatil yapmanın maliyetinin 300 bin ruble civarında olduğunu söyledi.

Kommersant’a konuşan kaynaklar, Rus havayolu şirketlerinin bu yıl Türkiye’ye en fazla 500 bin kişi taşıyabileceği görüşünde. Önceki yıllarda bu sayı 4 ile 6 milyon arasında değişmekteydi. Türk havayolu şirketleri ise bu yıl 1 milyon civarında Rus turisti Türkiye’ye getirecek.

Rus tur operatörleri, Türkiye’ye turist taşımak için Türk şirketlerin uçuş kapasitesinden yararlanmak istiyor. Ancak kimi sektör temsilcileri bu seçeneğin ekonomik açıdan uygulanabilir olmadığı görüşünde.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.