Oran verdi… Antalya 2019’a ne kadar yaklaşacak?

0

AKTOB Haziran ayı Sektörle Buluşmalar toplantısı, Antalya Side-Manavgat bölgesindeki Side Star Elegance Otel’de yapıldı.

2019’un yüzde 80’ini yakalayabiliriz

AKTOB Başkanı Erkan Yagcı konuşmasında turizmde 2019 yılından beri yaşananları grafiklerle özetledikten sonra 2022 ve ötesi için beklentilerini açıkladı. Dünya turizminin 2022’de, 2019 yılı değerlerinin % 50 ila 70’ini geri kazanmasının beklendiğini vurgulayan Dr. Yağcı, Antalya turizminin de 2019’un % 80’ini yakalayacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Fiyatlarla gereksiz yere oynanmamalı

Dünyada seyahat arzusunun arttığını ve bunun da talebe yansıdığını vurgulayan Erkan Yağcı, Türkiye’nin ne yapması gerektiği konusunda şunları söyledi: ” Anketlerde 2022 ve ötesinde seyahatin önündeki tek engel ekonomik koşullar olarak ortaya çıktı. Talep yükseliyor ancak gerçeklere göre hareket etmek durumundayız. İyi miyiz kötü müyüz gibi değerlendirmeleri gerekli olduğunca ve gerçeklere birlikte konuşmalıyız. Oyunun kuralları değişiyor ve Türkiye net olmak zorunda. Netlik derken, fiyat-ürün ve kalite konusunda ne yapacağımızdır. Evet, zaten talep var. Fiyatlarla gereksiz yere oynanmamalı. Bakanlığımız ve sektörümüzün 2019’dan beri gösterdiği güçlü koordinasyon boşa gitmemeli. Sanıyoruz ki bu çalışmaların değeri, Türkiye’nin değer algısına katkı yapmaya devam edecektir.”

Alpaslan: 2019 verilerine doğru ilerliyoruz

Toplantıya online bağlantıyla katılan Kültür ve Turizm Bakan Yadımcısı Nadir Alpaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektörle birlikte yaptığı çalışmalara değindi. Yapılan çalışmaların örnek olduğunu söyleyen Alpaslan, “Bu gayretler sayesinde 2020’de dünya turizmi % 75-80 daralırken biz daha az küçüldük. Alternatif pazarlara yönelerek çeşitliliği artırıyoruz. 2022’de de bu çabaları sürdürüyoruz” dedi. 2022 yılı beklentilerini de açıklayan Alpaslan şunları söyledi: “Yola çıkarken 2019 rakamlarına ulaşmayı hedefledik. TGA ile pazarda aktifiz. Ürün potansiyelini harekete geçirmeye başladık. Şu anki veriler 2019’a ilerlediğimizi gösteriyor.”

Vali Yazıcı: Kalitemiz sürmeli

Toplantıda konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı da pandemi döneminde yapılan çalışmaların kendisini umutlu kıldığını anlattı. Vali Yazici, “Ben umutlu konuşma taraftarıyım. Çünkü geçmişte birlikte yaptığımız çalışmaların karşılığını alacağız. Ancak hizmet sunumunda

kaliteyi düşürmeyelim. Bu kaliteli hizmet sürsün sonra aksi olursa çok üzülürüz” dedi

Çorabatır: Eğilimler değişiyor, dikkat!

Konuşmasında dünya turizm trendlerine özellikle vurgu yapan TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır da kazanılabilir fiyat kavramından söz etti. Çorabatır, değerlendirmesinde şunları söyledi: “Krizde gördük ki tek pazara bağımlılık aşılması gereken bir konu. Bu konuda Bakanlığımız ve sektörümüz olumlu adımlar atmaya başladı. Öte yandan turistin eğilimleri hızla değişiyor, bu değişimi dikkatli ölçmemiz gerekli. Çünkü artık standart bir fiyat söz konusu değil. Zorlaşan konulardan biri de kalifiye personel bulmak.”

Hatipoğlu: Hatlar kışın da açık kalacak

Toplantıda SunExpress ve havacılık açısından turizmde son durumu değerlendiren SunExpress Akdeniz Satış Müdürü Murat Hatipoğlu, şirket olarak 2022’de yeni hatlar açtıklarını ve bir çok hattı kışın kapatmayacaklarını söyledi. Artan talebi karşılamak için hat açmanın yanında uçak alımı ve kiralamasını da geliştirdiklerini ifade eden Hatipoğlu, “Antalya’da dış hat yolcu sayısında 4,3 ile 5 milyona ulaşma planımız var. Antalya iç hatlarda 1,1 milyon yolcu planladık. Türkiye için toplamda 10 milyona ulaşacağız. Bunun büyük kısma Antalya olacak. Öte yandan ilk defa Ortadoğu pazarına girdik. İngiltere’deki varlığımızı güçlendirdik. 2019’a göre büyük gelişme planları yaptık. Büyük planlarımızdan biri de 12 ay turizme destek olmak” diye konuştu.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.