Pandemiye rağmen rekor kâr!

0

Katar’ın ulusal bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Qatar Airways Group, 2021/22 mali yılında 5,6 milyar QAR (1,54 milyar ABD Doları) rekor net kar bildirdi.

Pandemi öncesinden yüksek

Toplam gelir, geçen yıla göre yüzde 78 artışla 52,3 milyar QAR’a (14,4 milyar ABD Doları) yükseldi ve COVID öncesi mali yılın tamamından (yani, 2019/20) yüzde iki daha yüksek.

Qatar Airways ağının büyümesi, pazar payındaki artış ve daha yüksek birim geliri nedeniyle yolcu gelirleri, üst üste ikinci mali yılda geçen yıla göre yüzde 210 arttı. Qatar Airways, geçen yıla göre yüzde 218 artışla 18,5 milyon yolcu taşıdı. Qatar Airways Cargo, kargo kapasitesindeki (Mevcut Ton Kilometre) yıllık yüzde 25’lik artışla birlikte gelirinin geçen yıla göre yüzde 25’lik etkileyici bir büyüme yaşamasıyla dünyanın lider oyuncusu olmaya devam etti. Grup, 17,7 milyar QAR (4,9 milyar ABD Doları) ile yüzde 34’lük güçlü bir FAVÖK Marjı elde etmiştir. FAVÖK, tüm iş alanlarında düzenli, çevik ve amaca uygun operasyonlar nedeniyle bir önceki yıla göre 11,8 milyar QAR (3,2 milyar ABD Doları) daha yüksek gerçekleşti. Bu rekor kazançlar, Qatar Airways’in yolcu ve kargo ağlarını genişletmek için pandemi sırasında alınan kararların sonucu ve küresel pazarın toparlanmasının daha doğru bir tahminiyle, daha fazla müşteri ve ticaret sadakati ve ürün mükemmelliği ile birlikte güçlü maliyet kontrolü ile birleştirildi.

COVID-19’un zorluklarına rağmen, Katar Devleti’nin ulusal taşıyıcısı 2021/22’de 140’tan fazla varış noktasına ulaştı ve Abidjan, Fildişi Sahili gibi yeni rotalar açtı; Lusaka, Zambiya; Harare, Zimbabve; Almatı, Kazakistan ve Kano ve Port Harcourt, Nijerya’nın yanı sıra Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki kilit pazarlara uçuşların yeniden başlatıldı. Şirket, haftalık uçuşların yanı sıra sayı veya varış noktalarıyla ölçülen tüm Orta Doğu havayolları arasında sürekli olarak en büyük ağı işletiyor.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.