Rezervasyonlardaki haftalık artış oranını açıkladı

0

25’inci St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Fun&Sun’ın yönetim kurulu başkanı Taras Demura, sezonun başlamasıyla yurtiçi ve yurtdışı rezervasyonlardaki artış oranını açıkladı.

Rezervasyonlar her hafta yüzde 5-7 artıyor, lider Türkiye

iç turizm ile birlikte yurtdışına turist akışında her hafta yüzde 5 ila 7 artış kaydedildiğini belirterek, yurtdışı destinasyonları arasında lider ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Her hafta Rusların yüzde beş ila yedi daha fazla tur rezervasyonu yaptığını vurgulayan Demura, paket tur satışlarının derinliğinin ekim ayına ulaştığını, Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Rusların en popüler tatil destinasyonları olduğunu ifade etti.

“Yaz sezonu için rezervasyonlarda zaman aralığı ekim ayına kadar genişledi” diyen Fun&Sun Yönetim Kurulu Başkanı, halihazırda Türkiye rezervasyonlarının 140 bin, Rusya içi tur rezervasyonlarının 70 bin olduğuna değinirken, bu rakamların Birleşik Arap Emirlikleri için 30 bin, Abhazya için 23 bin, Mısır için 9 bin ve Maldivler için 2 bin 500 rezervasyon sayısı olduğunu belirtti.

Tur satışlarının çok hareketli olduğuna işaret eden Demura, “Yazın başlamasıyla birlikte haftalık bir artış görüyoruz. Okullarda sınav dönemi sona eriyor ve geleneksel tatil dönemi başlamak üzere, bu nedenle talep artıyor” diye konuştu.

Mevcut durumda şirketin, Güneydoğu Asya ülkeleri de dahil olmak üzere Arap ve Asya ülkelerine odaklandığını söyleyen Demura, bu destinasyonların doğrudan uçuşlar sayesinde kış mevsiminde de talep göreceğini, ancak günümüz koşullarında tur operatörünün henüz uzun vadeli plan yapamadığını vurguladığı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şimdilik tatil aktivitelerinde şöyle bir durumu gözlemliyoruz: Ülke sınırları içinde ulaşımda yüksek arz, yabancı ülkelerle ise sınırlı hava iletişimi. Şu ana kadar talebi etkileyen bir diğer faktör ise harcamaları kredi kartlarıyla ödeyememe ve her şey dahil bir otele gitmiyorsanız yanınızda büyük miktarda nakit taşıma ihtiyacı duyulmasıdır. Buna benzer kısıtlamalar, turistlerin tatil tercihlerini etkilemektedir.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.