Rus turistin Türkiye’ye gelişinin önünde İki engel!

0

Rus turistin Türkiye’ye gelişinin önünde iki engel bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle Rus uçaklarına Avrupa hava sahası kapatılmış olsa da güney koridoru şu anda açık durumda. Türk Hava Yolları rahatlıkla Moskova ve diğer şehirlere sefer yapıyor. Bir yaptırım kararı yok.

Rus charter uçaklarına sigorta yapılmaması havayolu şirketlerinin elini kolunu bağladı

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre sorun ise Rus turisti ağırlıklı olarak Türkiye’ye getiren charter uçakların artık sigorta yapılmıyor olması. Sigortacıların sigortasını yapan reasürörler iş jetleri ve charter uçukların Rusya hava sahasına girmesi halinde artık sigorta yapmıyor. Türk Havayolları’nın ise böyle bir sorunu yok. Çünkü THY, üyesi olduğu Star Alliance sistemi ile Lufthansa’nın kurduğu bir sigorta havuzuna dahil. Sigortalar da kasım ayında yenileniyor. Yani THY’nin turizm sezonu sonunda kadar sigorta sorunu yok.

Ancak TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, THY gibi tarifeli uçuşların turist getirmekte oldukça yetersiz kalacağını ve asıl taşımanın charter uçakları ile yapıldığının altını çiziyor. Charter uçaklar ise bir yandan şahısların ve şirketlerin olduğu için sigortasız uçmayı akıllarından bile geçirmiyorlar. Diğer yandan bir çok uçağı bu ülkelerde mahsur kalan charter şirketleri kara kara uçaklarını nasıl kurtaracaklarını düşünüyor. Sorun sadece bu da değil.

Tedarikçiler yedek parça yardımını kesti, Rus uçaklarının sahipleri de bir şey yapamıyor

Turizmin üçlü sacayağı problemlerinden birisi de genelde finansal kiralama yani leasing yoluyla edinilen bu uçaklara tedarikçiler (Boeing, Airbus) ve leasing şirketlerinin birlikte yedek parça yardımı ve finansmanını kesmiş olması. Böylece charter seferler ile turist taşıyan çoğu Avrupalı şirketlerin eli kolu bağlanmış durumda. Çözüm ise sigorta sorununun ortadan kaldırılması ile birlikte belki Rus charter uçaklarının Türk bayrağına geçmesi. Böylece Rus şirketlerine kapatılan pazarın aşılması. Ancak henüz sigorta ve leasing sorunları çözülmeden bunun yapılması da imkansız gibi görünüyor. Tüm turizmcilerin gözü bu iki soruna çevrilmiş durumda.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.