Rus turistlere ’10 Mart’ uyarısı!

0

Uluslararası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard, 6 Mart’tan itibaren Rus bankaları tarafından verilen kartların hizmet ağından bağlantısını kestiklerini açıkladı. Kartlar 10 Mart’tan itibaren çalışmayı durduracak. Bu durumun yurtdışında tatil yapan turistlere nasıl yansıyacağı masaya yatırıldı.

6 Mart gecesi, uluslararası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard, Rus bankaları tarafından verilen kartların hizmet ağından bağlantısını kestiklerini açıkladı. Kartlar 10 Mart’tan itibaren çalışmayı durduracak.

Rus bankalarına ait Visa ve Mastercard’lar 10 Mart’tan itibaren çalışmayacak

Tüm Rus bankalarının Visa ve Mastercard kartlarının yurtdışında çalışmayacağı belirtilen analizde ” Rusya’daki herhangi bir banka tarafından verilen Visa ve Mastercard kartları artık yurtdışında çalışmayacak. Ne satın alma için ödeme yapmak için ne de ATM’lerde. Visa ve Mastercard sistemleri, Rus bankalarının kartlarını devre dışı bırakma sürecinin başladığını duyurdu. Kartların yurtdışında çalışmamaya başlayacağı tarih olara 10 Mart gösteriliyor.” denildi.

Yurtdışındaki turistlere: Bankada paranız varsa hemen çekin

ATOR’un değerlendirmesinde yurtdışındaki turistlerin Visa ve Mastercard özelliğe sahip banka ve kredi kartlarıyla işlem yapıp yapamayacakları konusunda aydınlatma yapıldı. Yurtdışındaki turistlere şu uyarılar yapıldı: ” Tatilde gelecekteki harcamalarınızın miktarını tahmin edin. Ayrıca – mümkün olan en kısa sürede bu tür harcamalar için gerekli ihtiyacınızı tatil yerinizdeki bu kartlardan dolar, euro veya yerel para birimi cinsinden çekin. Başka bir ülkede parasız kalmamak için acele etmelisiniz. Yakın gelecekte yurt dışına çıkacak olan turistler için nakit euro ve dolar stoklamak en iyisidir. Mir kartına Rusya’da hemen hemen her bankada başvurabilirsiniz, ancak şu ana kadar bu kartların yurtdışında sınırlı bir ölçekte çalıştığını hatırlamakta fayda var.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.