Ruslara eskisi kadar vize vermeyecek

0

Rusya vatandaşlarının Avrupa’ya girmesinin engellemeye çalışan en belli başlı ülkelerden Finlandiya uygulamayı AB’ye henüz yayamasa da kendisi bu yönde adımlar atmaya başladı.

Diğer İskandinav ülkeleri ile birlikte Ruslara vize kısıtlaması getirilmesi için bastıran ama Almanya, Fransa gibi ana AB ülkelerini ikna edemeyen Finlandiya, 1 Eylül itibarıyla Ruslara verilen turist vizesini yüzde 10’la sınırlandırma kararı aldı.

Günde Ruslardan 1000 vize başvurusu işleme aldıklarını söyleyen Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Turist vizesi verilmesi tamamen durdurulmayacak ama verilecek vize sayısı önemli ölçüde azaltılacak” dedi. Başkent Helsinki’de gazetecilere konuşan Haavisto bu azaltma işleminin vize başvurusu yapılabilecek saat aralığının kısaltılarak halledileceğini, aksi halde doğrudan bir milliyete yönelik yasak getirmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Bununla birlikte özel bir insani vize kategorisi üzerinde de çalıştıklarını açıklayan Haavisto, “Bu vize, gazeteciler ve sivil toplum çalışanları için bazı durumlarda işleri daha kolaylaştırabilir” ifadesini kullandı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.