‘Rusların İstanbul talebi 10 kat arttı’

0

Türkiye’de yaz aylarında turistlerin ağırlıklı olarak tatil köylerini seçmesine rağmen, bu yıl İstanbul’a tur talebi önemli ölçüde arttı. Turistlerin çoğu, İstanbul gezisini Kapadokya ziyaretiyle birleştiriyor.

İstanbul’da yabancıların ziyaret sayısında önemli bir artış yaşıyor. Mayıs ayında mega kente 1,4 milyondan fazla yabancı giriş yaptı. Bir önceki yıla göre yüzde 264 arttı. Mayıs’ta İstanbul’a en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Rusya 3. sırada yer aldı. Mayıs 2022’de Almanya’dan gelen ziyaretçilerin payı, toplam yabancı ziyaretçi sayısının %8,25’ini oluşturdu. Bunu İran (%7,04), Rusya (%6,5), ABD (%5,04), İngiltere (%4,65), Fransa (%4,12), İsrail (%3,33) izledi. Mayıs ayı sonuçlarına göre Rusya’dan İstanbul’a toplam 92 bin 455 kişi geldi.

ATOR: Ruslar artık İstanbul’u yıl boyunca ziyaret ediyor

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)’un değerlendirmesinde yaz sezonunda, Türk sahil beldelerinin Ruslar arasında daha popüler olduğunu ancak İstanbul’un da yıl boyunca gidilen bir destinasyon olduğuna dikkat çekti. Değerlendirmede görüşlerine yer verilen TEZ Tour ve FUN&SUN uzmanları bu yaz İstanbul’a olan talebin geçen yıla göre 10 kat arttığını belirtti: ” Şu anda İstanbul, 2022 yaz sezonu için Türkiye’ye yapılan toplam tur satışlarının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor. Aynı zamanda, Türkiye ve diğer ülkelerdeki tatil yerlerine kıyasla çok daha büyük bir hacimde uygun fiyatlı hava ulaşımının bulunması nedeniyle İstanbul’da tatil talebi artmaya devam edecek.

Ulaşım sıkıntısı İstanbul’a talebi artırıyor

Rusların İstanbul’un talebinin artmasında etkili olan en önemli faktörlerden birisi de Rusya’dan bir çok ülkeye uçuşların yaptırımlar sebebiyle kapalı olması.

Rusya’nın Kazan, Mahaçkale, Mineralnye Vody, Moskova, Samara, St. Petersburg, Ufa şehirlerinden İstanbul’a uçuşlu gezi turları mevcut.

Tur operatörlerine göre en popüler tur seçeneği İstanbul+Kapadokya.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.