Rusya’da tur operatörlerinin Avrupa turları için formül bulundu

0

ATOR tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın kara sınırlarını geçmeye yönelik kısıtlamaların kaldırılmasının pandemiden önce Finlandiya ve Baltık ülkelerine seyahat etmeye hevesli olan turistler arasında ilgi yarattığı vurgulanırken, açıklamada, “Tur operatörleri, Finlandiya ve Estonya üzerinden transit geçişle Avrupa’ya seyahat teklifleri sunmayı planlıyor. Uzmanlar şu anda Helsinki, Tallinn veya Riga’dan kalkışlı en uygun ulaşım seçeneklerini inceliyor ve organize tur maliyetlerini hesaplıyor” ifadelerine yer verdi.

Gazetem.ru’da yer alan bilgilere göre, ATOR aynı zamanda, sınırların kapatılmasından önce Finlandiya’nın geleneksel olarak en popüler kış destinasyonları arasında yer aldığını hatırlatırken, Estonya’nın da SPA hizmetlerinin mevcudiyeti ve bütçeye uygun gezi teklifleri nedeniyle popüler olduğunu belirterek, St. Petersburg’dan Helsinki’ye otobüs taşımacılığı temelinde Finlandiya’ya kış turları başlatılmasının planlandığını ve buradan düzenli Finnair uçuşları ile turistlerin Rovaniemi, Levi, Vuokatti gibi popüler kayak merkezlerine gidebileceğini söyledi.

Uzmanlara göre bu talebi artıracak bir diğer faktör de Booking.com’un Rusya’dan ayrılması ve Rus banka kartlarının Avrupa’da bloke edilmesiyle birlikte daha önce Finlandiya ve Estonya’ya kendi başlarına seyahat eden turistlerin tur operatörlerine akın etme olasılığı olabilir.

Uzmanlar, kara sınırlarının açılmasının üzerinden iki haftadan az bir süre geçtiği için tur operatörlerinin şu ana kadar bu değişimin boyutunu değerlendirmekte zorlandığını ifade ederek, piyasa katılımcıları sonbahara doğru turist girişlerinde bir artış beklediğini aktardı.

Finlandiya ile Rusya arasındaki karayolu sınırı, Mart 2020 sonunda pandemi nedeniyle kapatılırken, 15 Temmuz 2022’de yeniden açılmıştı.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.