Ekrem İmamoğlu’ndan Swissotel açıklaması

0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV’de yayınlanan Teke Tek’te tartışmalı arazilerle ilgili iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önceki döneme ait 130 projeyi incelediklerini kaydeden İmamoğlu, “Donatı alanı iken imara açılan alandan elde edilen kazanç 890 milyar 743 milyon lira. İmar artışından 519 milyar 6 milyon… İmara açılan orman alanından 29 milyar liraya yakın rant sağlandı” dedi. İmamoğlu toplamının dolar cinsinden 85 milyara yaklaştığını ileri sürdüğü bu rantın millete gitmediğini söyledi.

Fatih Altaylı’nın Swissotel konusuyla ilgili, “Swissotel daha önce Kadir Topbaş zamanında özelleştirilmeye çıktı. Orayı Türkiye’nin en zengin iş adamlarından bir tanesi zaten oteli kiracı olarak işleten kişi, satın aldı. Sanıyorum 600 milyon dolara. O dönemde iki otel böyle satılıyor: Biri Riyad Otel, biri Swiss Otel. Birini Doğuş Grubu alıyor, birini Özyeğin. Bu süreç nedir?” sorusuna ise İmamoğlu şöyle cevap verdi:

İhale süreci başlayacak

“421 milyon liraya satılmış 12 yıl önce. Buraya CHP’li birkaç meclis üyesi dava açıyor. Sonra bu iş önümüze geldi. Davayı satın alan kaybetmiş. Biz de çağırdık, “Sana paranı veremeyiz” dedik. AK Parti döneminde harcanmış. “Bize zaman tanırsanız, sizle anlaşmaya varız” dedik. Ben tapumu alırım, daha iyi bir fiyata satarım. Sattığım fiyattan dolayı da çok daha büyük para kazanırım. Sadece sizinle dava uzamasın diye protokol yaptık. Sana paranı bir sene sonra ödeyebiliriz. Meclis’te karar çıkması lazım. “Satış kararı da çıkarsa ben kabul ederim” dedim.

Süreç oybirliği ile Meclis’ten çıktı. İBB olarak mutabakat yapmaya yetki aldık. Satış yetkisinden itibaren “Bir yıl içinde paranı öderiz” dedik. 1 milyon 225 milyon lirasını verdiğimiz zaman burası bizim olacak. Şu anda devir söz konusu değil. En iyi fiyatı bulursak satarız. Piyasa araştırmaları yapıyoruz. İhale süreci başlayacak. Biz buradan bir kar elde edebilirsek satacağız.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.