Rusya’dan Türkiye’ye aşı turlarının önü açıldı…. Turistlere aşı ücreti belli oldu

0

Yabancı turistlerin Türkiye’de aşı olmasının önünün açılması Rus turizmciler arasında da yankı uyandırdı. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) konuyla ilgili önemli bir değerlendirme yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere talep etmeleri halinde hastaneler tarafından aşı uygulanabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın bu açıklaması Rus turizmciler arasında da yankı uyandırdı. Konuyla ilgili ATOR değerlendirme yayınladı. ATOR yabancı turistlerin Türkiye’de aşılanmasının önünün açıldığına yönelik haber yayınladı. Haberde turistlerin de belli bir ücret karşılığında Türkiye’de aşı olabilecekleri belirtildi. ATOR bülten editörleri konuyu Antalya ve İstanbul’daki özel hastanelere ve kliniklere sordu.

Antalya’daki hastaneler turistleri aşılamaya hazır

Editörler Antalya’nın en büyük özel sağlık kuruluşunun yetkilileriyle de görüştü. Hastane yetkilileri Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yazı aldıklarını belirterek aşı yaptırmak isteyen turistlere hizmet vermek için hazır olduklarını ifade etti.

Randevusuz aşı olabilecekler

ATOR’un haberine göre Rus turistlerin aşıları randevusuz yapılabilecek. Turistlerin yanında sadece pasaportunu bulundurmaları yeterli olacak.

Turistler Türkiye’de iki doz aşıyı 400 liraya olabilecek

Türkiye’deki hem özel hem de kamu kliniklerinde 18 yaşından büyük turistler Pfizer/BionTech ya da Sinovac aşısı olabilecek. Türkiye’de oturma izni olmayan yabancı turisler iki doz aşı için 2.2 bin ruble (400 lira) ödeyecek.

İlk dozun ardından aşı olan turistin verileri e nabız sistemine girilecek ve kendisine dijital aşı sertifikası verilecek. Bu sertifika, Avrupa dijital aşı sertifikaları sistemi ile uyumlu ve Avrupa Birliği’nde tanınıyor.

ATOR’da yer alan haberde turistlerin Türkiye’de aşı olmasının önünün açılmasının Rus turistler için büyük avantaj oluşturacağı belirtildi. Haberde şu ifadelere yer verildi: ” Rusyada iki doz Sputnik V aşısı olan Rus turistler Türkiye’de Pfizer/BionTech aşısı olma imkanını elde edecek. Bu aşıyı vurulduklarında Avrupa’ya serbest geçiş imkanı elde edecekler”

Türkiye aşı turu pazarının yüzde 20’sini alabilir

ATOR’a değerlendirmelerde bulunan tur operatörü Rus Ekspresinin Genel Müdürü Taras Kobishchanov, “Artık Ruslara Ermenistan, Yunanistan, Sırbistan ve Hırvatistan’a sunduğumuz aşı turlarımız arasında Türkiye’de yer alacak. Türkiye’ye yapılan aşı turlarının bu segmentteki talebin en az %20’sini karşılamasını bekliyoruz” dedi.

Konaklamalı paketler geliştirmeye hazırız

İstanbul’da IstanTour’un direktörü Sunay Sertel, Vestnik ATOR’a verdiği demeçte, Türkiye’de hastanelerin turistleri aşılamaya da hazır olduğunu söyledi. “İstanbul ve Antalya için, Rus ortaklar için aşı yerine transfer ve gerekirse geri dönüş, refakat ve tercüme ile isteğe bağlı olarak farklı seviyelerde otellerde konaklama ile uygun paketler geliştirmeye hazırız” dedi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.