Savaşın Antalya’ya faturasını hesapladı!

0

Eski bankacı ve turizmci Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu Rus ve Ukraynalı turistlerle ilgili kaybın Antalya’ya maliyetini açıkladı.

Geçen yıl dünyada en fazla turist ağırlayan kentler arasında ilk 10’da yer alarak moral kazanan Antalya, 2022 sezonuna da büyük umutlarla başlamak istiyordu. Ancak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başta Antalya olmak üzere Türkiye ‘hayal kırıklığı’ yaşadı. Savaş sürecinin uzamasıyla Antalya, iki ülkeden beklediği 6 milyon turistten de umudunu kesti.

Antalyalı turizmcilerin borç stoku 6.7 milyar dolar

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’a değerlendirmelerde bulunan Eski bankacı ve turizmci Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu, Antalya turizm sektörünün 6,7 milyar dolar olan toplam borç stokunun yarısının Rusya kaynaklı olduğunu söyledi. Rusya’ya çalışan sadece tur operatörlerinin borç stokunun 1,1 milyar civarında olduğunu belirten Kuyucu ” Önümüzde çok muğlak bir süreç var. Bu firmalarımıza mutlaka kamusal destek verilmeli. Turizm Bakanlığı ve Eximbank tarafından destekler sağlanmalı. Rusya’daki Türk sermayeli tur operatörleri kırılganlık yaratıyor. Turizm sektörü 2016 yılındaki krizden ders alınmadı.‘’ ifadelerini kullandı.

En az 7 milyar dolar nakit gelir kaybı yaşanır

İki ülke arasındaki savaş nedeniyle Rusya’da da insanların işini gücünü kaybettiğini ifade eden Kuyucu, Rusya’nın yurt dışı çıkışlarını yasaklayabileceğine dikkat çekti. Feti Kuyucu, şunları kaydetti.

‘’Yeni turizm sezonunda Antalya’nın, Rusya’dan 5, Ukrayna’dan da 2 milyon olmak üzere 7 milyon turist beklentisi vardı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Antalya ölçeğinde sadece konaklama sektörü 4,5 milyar dolar, ulaşımda da (charter) 2,5 milyar dolar olmak üzere en az 7 milyar dolar nakit gelir kayıp yaşanır. Rusya’da 60 bin Ruble olan bir tur paketi 90 bin Ruble’ye çıktı.’

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.