Tek çıkış yolları Türkiye: Günde 120 uçak!

0

Rusya’dan Türkiye’ye günde yaklaşık 120 uçak gelip gidiyor. Moskova’nın Vnukova havalimanında öyle bir yoğunluk yaşanıyor ki bazen Türkiye uçakları birkaç dakika arayla havalanıyor.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Rusya’nın Ukrayna savaşını başlattığı 24 Şubat’tan beri Avrupa’da uluslararası hava ulaşımı köklü ve dramatik değişim geçirdi. Batılı ülkelerin Rus yolcu uçaklarına hava sahalarını kapatmasıyla Türkiye rotası yüz binlerce Rus vatandaşı için tek çıkış yolu oldu. Son 5 ayda İstanbul Havalimanı tam anlamıyla Avrupa’nın bir numaralı aktarma noktası haline geldi.

Günümüzde Türk Hava Yolları (THY) başta olmak üzere Türk şirketleri Rusya’dan Türkiye’ye günde ortalama 85 uçuş gerçekleştiriyor. Hatta Rus tarafı Türkiye’den ağustos sonunda uçuşların günde 100’e çıkarılmasını talep ediyor. Türkiye’ye tek tük sefer yapabilen Rus havayolu şirketleri de hesaba katıldığında Rusya’dan Türkiye’ye her gün 120 civarında uçak gelip gidiyor.

Yolcu profili de değişti

Türkiye’ye hava ulaşımı Rus vatandaşları için neredeyse dünyaya açılan bir numaralı pencere haline gelirken yolcu profili de değişim geçirdi. Birinci kategoride tatil için gelen Rus yolcular var. Genelde Antalya veya Bodrum istikametinde uçuyorlar. İkinci kategoride Türkiye’yi aktarma noktası olarak kullananlar var. Toplam yolcu kapasitesinin yüzde 30’luk bölümünü oluşturan bu ikinci tip yolcular genelde İstanbul Havalimanı’na geliyor ve aynı gün bağlantılı uçuşlarla üçüncü ülkelere yoluna devam ediyor.

Aktarmalı bilet pahalı olduğu için İstanbul’da bir iki gün konaklıyorlar

Hava ulaşımında köklü değişimin en dramatik tarafı ise uçak biletleri fiyatı. Moskova’dan veya ikinci büyük şehir St.Petersburg’dan İstanbul’a uçuş İstanbul-New York biletiyle neredeyse eşdeğer. İstanbul aktarmalı pahalı biletler, ikinci bir sektör olarak Rus vatandaşları İstanbul’da günlük ev kiralamaya da teşvik etti. İstanbul’a geldiği gün üçüncü ülkeye uçuş bileti pahalı olduğu için Ruslar bir-iki gün İstanbul’da oyalanmayı tercih ediyor. Şehirde günlük kiralık evleri tutarak uçak biletini ucuzlatma yolunu

arıyor. Örneğin Moskova’dan İstanbul üzerinden Roma’ya uçuş bir günde tamamlanması durumunda bilet fiyatı kişi başına bin 300 doları buluyor. İstanbul’da bir iki gün oyalanma durumunda yolcunun 200-300 doları cebinde kalıyor.

Transit İstanbul yolcuları da ayrıca iki gruba ayrılıyor. İlki Avrupa ülkelerinde tatil yapıp Rusya’ya geri dönenler. İkinci kategori ise Rusya’dan kaçışı seçen “ikinci beyaz göç” yolcuları. Tek yönlü bilet alan bu yolcular, yakın zamanda Rusya’ya geri dönmeyi planlamıyor.

Türkiye’yi transit ülke olarak kullanan Rus vatandaşları mart ayından temmuz başına kadar THY bileti almakta da ciddi zorluklarla karşılaştı. Kredi kartları bloke edildiği ve Rusya’nın çıkardığı “Mir” kartı THY sistemine henüz tanımlanmadığı için bilet satışı ancak nakit para karşılığı yapılabildi. Ödeme krizi temmuz başında nihai çözüme kavuştu. Rus “Mir” kartının Türkiye’deki sisteme tanımlanmasıyla Ruslar sadece İstanbul, Antalya, Bordum veya Ankara değil üçüncü ülkedeki nihai noktaya kadar biletini kestirir hale geldi.

İlki Avrupa ülkelerinde tatil yapıp Rusya’ya geri dönenler. İkinci kategori ise Rusya’dan kaçışı seçen “ikinci beyaz göç” yolcuları. Tek yönlü bilet alan bu yolcular, yakın zamanda Rusya’ya geri dönmeyi planlamıyor.

Türkiye’yi transit ülke olarak kullanan Rus vatandaşları mart ayından temmuz başına kadar THY bileti almakta da ciddi zorluklarla karşılaştı. Kredi kartları bloke edildiği ve Rusya’nın çıkardığı “Mir” kartı THY sistemine henüz tanımlanmadığı için bilet satışı ancak nakit para karşılığı yapılabildi. Ödeme krizi temmuz başında nihai çözüme kavuştu. Rus “Mir” kartının Türkiye’deki sisteme tanımlanmasıyla Ruslar sadece İstanbul, Antalya, Bordum veya Ankara değil üçüncü ülkedeki nihai noktaya kadar biletini kestirir hale geldi

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.