Turizmciler İçin 7 talep!

0

Rusya ve Ukrayna’dan yoğun turist ağırlayan Antalya Manavgat’tan turizmciler için atılması gereken adımlarla ilgili TOBB’a resmi yazı iletildi.

Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği ve bu durumun turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği belirtilerek bölge firmalarının sorunlarına yönelik talepler maddeler haline getirilerek MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör imzası ile ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunmak üzere TOBB’a yazılı olarak iletildi.

Turizmle bağlantılı bir çok sektörü olumsuz etkileyecek

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör hâlihazırdaki savaş durumunun sürmesi halinde 2022 turizm sezonunda her iki ülkeden gelmesi öngörülen turistlerin gelemeyeceği aşikâr olduğunu ifade etti. Bu durum turizm sektörüyle bağlantılı birçok sektörü doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkileyeceği gibi işsizliğin artmasına da neden olacağını belirten Güngör “Yaşanan bu zorlukları aşabilmek için bölgemiz firmalarının sorunlarının çözümüne yönelik taleplerimizi ilgili bakanlıklar nezdinde girişimde bulunulmak üzere TOBB’ a resmi bir yazı ile ilettik” diye konuştu.

TOBB’a iletilen 7 talep!

1-Turizm bölgelerinde faaliyet gösteren tüm firma ve işletmelerin sicillerine bakılmaksızın finansa erişimin kolaylaştırılarak ödemesiz dönemlerin ve kredi vadelerinin uzun olduğu kredi desteklerinin sağlanması, firma ve işletmelerin mevcut kredi borçlarının 2023 yılına ertelenmesi.

2-KGF kredileri kapsamında İhracat Destek Paketinden kullandırılan kredilerden hizmet ihracatı yapan işletmeler için kredi kefalet limitlerinin yükseltilmesi.

3-Bankalara gönderilen KGF limitlerinin çok düşük olmasından dolayı bölgemize özel daha yüksek limitlerin açılması.

4-Firma ve işletmelerin vergi ve SGK prim ödemeleri vb. kamuya olan borçlarının yapılandırılarak ilk taksit ödemelerinin 2023 yılına ertelenmesi.

5-Rusya’dan gelen turistlerin Türkiye’de kredi kartlarını kullanmalarının sağlanması.

6-Turizm tesislerinin Rusya’daki firmalardan olan alacaklarının tahsilatında yaşanan zorlukların giderilmesi.

7-Seyahat acentelerinin devlet desteklerinden yararlandırılması ve ülkemize turist taşıyan turistik uçak seferlerine yönelik desteklerin sağlanması.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.