Turizmin yeni gündemi ‘Mavi Ekonomi’ Bodrum’da konuşuldu

0

Bodrum Turizm Forum’22, Mavi Ekonomi başlığıyla Kempinski Hotel Barbaros Bay otelde gerçekleştirildi. Forum’un açılışını Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yaptı. Açılışta ev sahipleri arasında yer alan Kempinski Hotel Barbaros Bay Hotel’in Genel Müdürü Mehmet Ferman Doğan, Bodrum Cup Komitesi Başkanı Süleyman Uyal da birer konuşma yaptı. İşte forumda yapılan konuşma, sunum ve panellerden öne çıkanlar…

Ahmet Aras: Stratejimizi mavi ekonomiye göre planlıyoruz

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras forumun açılışında yaptığı konuşmada her türlü çevre sorunuyla ilgili konuların kademeli iş birliği gerektirdiğine dikkat çekti. Aras şu ifadeleri kullandı: “Bizlerin ortak geleceğimiz için fırsatlar yaratmamız gerekiyor. Bodrum Turizm Forumu buna katkılar sağlayacaktır. Bodrum çok önemli bir turizm merkezi, coğrafi konumu nedeniyle insanlar Bodrum’a gelmek istiyor. Modern Akdeniz kimliği, açık fikirlilik ve yatırım için Bodrum çok güzel bir yer. Bodrum her zaman önemli bir buluşma noktası olmuştur. Kültürel değerlerimizle büyük bir potansiyele sahibiz. Pek çok kaynağımız var. Artan iklim krizi ve çevreyle ilgili sorunlar turistlerin seyahat tercihlerini etkilemeye başladı. O nedenle biz de stratejimizi mavi ekonomiye göre planlıyoruz. Daha dirençli ekosistemler oluşturmak konusunda çalışmalar yapılıyor. Yerel ekonomiyi geliştirmek ve yerel halkla bağlantılı bir perspektif geliştirmek, sürdürülebilirlik, göçün azaltılması gibi konularda uygulamalar hayata geçirmek amacındayız.

hakimiyetini kurmak isteyen güçler var. Dünyanın barışı için çok büyük bir tehlike. Turizm barış ve sevgi içinde olur. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya ve Akdeniz bu çatışmanın en önemli odaklarından biri. Akdeniz’in bir barış merkezi haline getirmemiz ve ekonomik olarak farklılıkları ortadan kaldırarak program yapmak gerekiyor. Akdeniz’de göçle ilgili büyük bir dram yaşanıyor. Ekonomik dengesizlikten kaynaklanan ve durdurulamayacak bir göç var. En önemli konu Akdeniz’i bir barış denizi haline getirebilmek.

Bu kadar birbiriyle düşman, bu kadar birbiriyle kavga eden ve herkesin psikolojik bunalım içinde olduğu bir hale geldik. Oysa turizm barış ve kardeşlik demek. Ülkemizdeki insanların müreffeh bir şekilde yaşaması gerekir. Barış olursa turizm sürdürülebilir. Turizmin gelecekte nasıl evirileceği konusunda kimse emin değil. Gelecekte Çin, Hindistan daha çok turist gönderen ülkeler arasında mı olacak? Onlar deniz kum güneş mi yoksa kültür mü istiyor. Tarihimiz, yeme-içme ve kırsal zenginlikleri göstererek kültürel tarafımızı geliştirmemiz denize gelene buraları da göstermemiz gerekiyor.’

Malta Turizm Otoritesi Başkanı Dr. Gavin Gulia da Malta’nın küçük ama Akdeniz’in ortasında etrafı denizle çevrili bir ülke olduğunu belirterek “Nerede olursanız en fazla 30 dk’da denize gidersiniz. Biz kıyı turizmi satıyoruz. Ekonomik pek çok faaliyet var ki bu deniz kıyısında gerçekleşiyor. Son birkaç yıldız Mavi Ekonomi açısında pek çok fırsatlar sunuyor. Malta’da özellikle son 15 yılda kitle turizmine odaklanmıştık. Rakamlar çok cazipti ama o kadar kalabalık bir turizm yapıldığında Mavi Ekonomi’nin çalışmamasına sebebiyet veriyor. Örneğin balık çiftlikleri kuruluyor; bu balıkların beslenmesi gerekiyor. Bazı deniz hayvanları ürüyor ve bunlar da kumsalda turistlerin yanına geliyor. Orada yapılanlar turistleri rahatsız edecekse o zaman bu dengeyi nasıl kuracaksınız. Balık çiftlikleri de olmalı ama bu denge nasıl kurulacak? Mavi turizm veya yeşil turizm derken aslında çevreden bahsediyoruz. Kumsallarımızda birçok faaliyetler yapılıyor. Şezlonglar, barlar, şemsiyeler kumsalda duruyor. Bunlardan para kazanan insanlar var. Zorluklarla başa çıkabilmek gerekiyor. Kumsallarımızı nasıl daha iyi yönetmeliyiz. İşte bunları düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

Erden: Önümüzdeki 10 yıl büyük çalkantılar olacak

Next Academi Kurucusu Levent Erden de sahil denince akla bikininin geldiğini belirterek şöyle konuştu: “Peki bikini nereden geliyor? Amerika’nın nükleer faaliyetlerini yürüttüğü bikini adında bir adada bu çalışmalar yapılmış. Her yerde otoriter yönetimler göreve geliyor; bu iyiye işaret değil. Son 150 yılda dünyadaki problemlerin temelinde enerji olmuştur. Enerji sorunları bireyler tarafından çözülemez. Önümüzdeki 10 yıl büyük çalkantılar olacak. Enerji sorunu çözülmeden diğer sorunlara odaklanamayız.”

Bodrum’un gündemi Mavi Ekonomi

Mavi ekonomi, ekonomik büyümeyi deniz yoluyla geçimini sağlayanların geçim kaynaklarının gelişmesini ve korunmasını desteklerken aynı zamanda denizlerin ve kıyı alanlarının çevresel sürdürülebilirliğini sağlamaya odaklanıyor. Mavi kaynaklar için riskleri azaltmayı ve bu kaynakların üretilmesine kadar, deniz ve kıyı bölgelerindeki tüm üretim ve pazarlama faaliyetlerini kapsamına alıyor. Bodrum Turizm Forumu’nun odağını oluşturan “Mavi ekonomi hakkında yeniden düşünmek” başlığına yönelik değerlendirmeyi, turizmle ilgili küresel danışmanlık hizmeti veren Aptamind Partners CEO ve kurucusu Aradhana Khowala paylaşıyor.

Panellerde Turizmin geleceği ele alınacak

Ulusal ve uluslararası konuşmacıların katılımıyla yapılacak ve gün boyu sürecek paneller şöyle: “Mavi ekonominin gücü”, “Akdeniz ve sürdürülebilir ekonomik büyüme”, “Yaklaşan düzenlemeler, yönergeler ve Akdeniz’de Avrupa Birliği (AB) ve AB dışı ülkeler üzerindeki potansiyel etkileri”, “Yetenek ve hizmet mükemmelliği kültürü”, “Bilim ve inovasyon güçlerini birleştirirse”, “Mavi ekonomi, başarısızlıklar, zorlukları fırsata dönüştürmek-iyi bir uygulama örneği olarak Bodrum.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.