Türkiye’nin bıraktığı ‘Mir’ kartı rakibi kullanmaya başlıyor

0

Uzun zamandır Rus ödeme sisteminin entegrasyonu için altyapı faaliyetlerini sürdüren Mısır, yakın zamanda MIR logolu kredi kartlarını kabul etmeye başlayacağını bildirdi.

Mısır gazetesi Al-Shorouk’un ekonomi ve turizm sektörlerinden kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Rus ödeme sistemi önümüzdeki günlerde Mısır bankalarında ve turizm merkezlerinde kullanılmaya başlanacak.

Gazete, özellikle Rusların yoğun olduğu turistik bölgelerde Rus rublesiyle işlemlerin başlayacağını yazarken, Rus para birimiyle işlem yapma kararlılığının ABD yaptırımları riski nedeniyle Türkiye’deki bankaların MIR kartlarını kabul etmeyi reddettiğine dair bilgilerden etkilenmediğini vurguladı.

Türkiye’deki özel kredi kuruluşları İş Bankası ile Denizbank, 16 Eylül’de ABD Hazine Bakanlığının uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi MIR kartlarına hizmet vermeyi bırakmıştı.

Daha sonra kamu bankaları Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından da hizmetine son verilen MIR kartlarının bu gelişmelerden sonra Türkiye’de artık hiçbir banka tarafından kabul edilmediği bildirilmişti.

Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye’deki bankaların Rus ödeme sistemi MIR’i kullanmaktan vazgeçme kararını ABD baskısı nedeniyle aldığını söylemişti.

ABD’nin Türkiye üzerinde benzeri görülmemiş baskı uyguladığını vurgulayan Peskov, aynı zamanda ikincil yaptırım tehditleri de savurduğunun altını çizdi.(Gazetem.ru)

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.