TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya; Bu fuar Mezopotamya turizmi İçin yeni bir başlangıç olacak

0

Bugün Diyarbakır’da başlayan 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nın açılış töreninde TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya bir konuşma yaptı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya bugün başlayan 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nın açılış töreninde konuştu.

Bağlıkaya, dünyada gündüz ve gecenin eşitlendiği, doğanın uyandığı bu günlerde, tarihte insanlığın gelişiminin başladığı kabul edilen bereketli mezopotamya coğrafyasının en güzel kentlerinden birinde; Diyarbakır’da olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başladı. Bağlıkaya şöyle konuştu:

Fuar Mezopotamya için güzel bir başlangıç

“Mezopotamya turizm ve gastronomi fuarının içimizdeki umudu güçlendiren güzel bir başlangıç olarak karşımızda kısa hatta – çok kısa sayılacak bir sürede hayali gerçek kılmak büyük bir özveri ve inanmayı gerektiriyor. Bu fuarı yapmak üzere yola çıkan ve bin bir zorlukla baş ederek bugün bu güzelliği yaşamamıza neden olan projeye inanan bir kişinin iradesinin neleri mümkün kılabileceğini bize gösteren Diyarbakır Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’na, katkılarını esirgemeyen Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman, Şırnak illerimizin valilerine, turizme inanan değerli belediye başkanlarımıza, bu fuara hem kurumsal hem de kişisel olarak tüm gücüyle destek veren Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya, GAP idaresi başkanı sayın Mehmet Açıkgöz’e TÜRSAB Mezopotamya btk başkanı Sayın Mehmet Akyıl’a Selçuk Nazilli ve TÜRSAB fuarcılık ekibine emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Başarıya giden yolda azmin ve gayretin önemini bize bir kez daha gösterdiler. Ayrıca bu heyecanımıza ortak olan partner ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetine – partner iller Erbil ve Bursa’ya şükranlarımızı sunuyoruz. Mezopotamya coğrafyasında bulunan kentlerimiz ve bu kentlerdeki insanlarımız için turizmin önemini hepimiz biliyoruz. Turizm refahın, kültürlerin paylaşımı ve toplumların birbirini tanıma ve anlamasının en etkili yoludur. Turizm ve kültür ilişkisinin en güçlü şekilde ortaya çıktığı bu coğrafyada turizme inanmak, sarılmak, değerli ve alkışlanası bir çabadır. Bu fuar, bu bilginin, anlayışın, inancın ve çabanın eseridir. Kıymetli katılımcılar, 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihi açısından benzersiz izler taşıyan mezopotamya’nın destansı toprakları tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra, insanı – mutfağı – el sanatları – misafirperverliği ile turistin yeni beklentilerinin hepsine cevap verebilen çok özel bir destinasyondur.

Bölge kültür, inanç ve gastronomi turizminin en önemli duraklarından biri konumunda. Bizler geçmişin izlerini, gelenek ve göreneklerini, hem coğrafyanın hem de insanlarının güzelliklerini tüm dünyaya tanıtabilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu fuar bu açıdan büyük bir zemin ve yepyeni bir başlangıç olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye kültür turizminden hak ettiği ölçüde payı alamıyor.

Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 80’i İstanbul – Antalya – İzmir – Muğla – Aydın olmak üzere 5 önemli turizm şehrimize geliyor.

Bu dengesizliğin giderilmesi için artık farklı stratejiler geliştirmek, yeni yöntemler denemek ve bunun için özel çaba sarf edilmesi gerekiyor. Turizmi sahil kentlerinin işi gibi görmek, sadece döviz ile ölçmek ne bizler için ne de yedi bölgesinde her biri ayrı değerde onlarca destinasyon barındıran güzel ülkemiz için yeterli değil. Bir yandan her şey dahil sistemine, deniz-güneş-kum üçlemesine mahkum olmak istemezken diğer yandan Mezopotamya coğrafyasını, Karadeniz bölgesini, Doğu Anadolumuzu turizmden, turizmi de onlardan uzak tutmamalıyız. Turizmi geliştireceksek var olanı değil eksik olanı ele almak ilk işimiz olmalıdır.

Turizmde eksiğimiz bellidir. Tüm yıla yayılmış sezon ve tüm bölgelere yayılmış faaliyet…O halde bu eksikliği gidermeye buralardan başlamalıyız. Ülkemiz ve tüm dünyaya bu zenginliklerin layığı ile bölgeyi tanıyan bilen — işin uzmanları tarafından tanıtılıp anlatılması büyük önem taşıyor. UNESCO dünya miras listesinde yer alan Nemrut Dağı’ndaki tanrı ve kral heykelleri, Diyarbakır surları, Zerzevan Kalesi, Hevsel bahçeleri, Göbeklitepe bu mirasın korunması açısından da bizlere büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu eşsiz turizm destinasyonumuzu bu fuarla dünyada tanıtıp bir turizm markası haline getirmeyi hedefliyoruz. Bölgede çok değerli valilerimiz, yöneticilerimiz var. Bu da bize ayrı bir güç moral ve avantaj sağlıyor.

Mezopotamya fuarı çok önemli bir misyon üstlenecek

Değerli katılımcılar. bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve her geçen yıl daha da geliştirmeyi planladığımız mezopotamya fuarı bölgenin bu geniş yelpazedeki zenginlikleri ve potansiyelinin sergilenmesi bakımından değerli bir platform olacaktır. Bu anlamda bu fuarın çok önemli bir misyon üstleneceğine yürekten inanıyorum. Sözlerime son verirken fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum/ Fuarımızın verimli geçmesini temenni ediyorum, hepimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.