TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’dan Ukrayna değerlendirmesi!

0

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Ukrayna kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya’nın askeri müdahalesi nedeniyle turizm sektörüne Ukrayna’dan rezervasyon akışının durduğunu açıkladı.

İptal yok, rezervasyon akışı durdu

Askeri müdahale gibi durumlardan en hızlı etkilenen sektörlerden birinin turizm olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, şu anda rezervasyonlarda iptal olmadığını ancak rezervasyon akışının durduğunu bildirdi.

Bağlıkaya, şunları söyledi: “Rusya ve Ukrayna, Türkiye turizmi için önemli iki pazar. Rusya ve Ukrayna’dan geçen sene toplam 7 milyon civarında turist aldık. Bu sene 10 milyonun üzerine çıkmasını bekliyorduk.

Askeri müdahalenin kısa sürede bitmesini ümit ediyorum. Bu şekilde sıcak temas devam ettiği müddetçe yalnız Rusya ve Ukrayna’yı değil tüm Avrupa pazarını etkiler. Hiç kimse sıcak çatışmanın olduğu bölgelere, yakın bölgelerine seyahat etmez. 2022, rekorlar beklediğimiz bir sene. 2022 senesinde 2019’un üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Eğer bu iş devam eder ve tekrar bir kriz ortamı yaşanırsa yazık olur.

Mart’ın ortasında görüşme safhasına geçilirse turizmde bir sıkıntı yaşanmayabilir

Mart ayının ortalarına kadar sıcak çatışma durumları toparlanır ve görüşme safhasına geçilirse o zaman turizmde bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Şu anda rezervasyonlarda iptal yok ama rezervasyon akışında durma var. Sıcak çatışmaların bittiği günden itibaren tekrar rezervasyonlar devam edebilir. Şu anda ciddi bir kayıp gözükmüyor ama devam etmemesi lazım. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelmek isteyenler var.”

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.