TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz İle görüştü

0

Küba Başbakanı ve beraberindeki bakanlar, DEİK-Türkiye-Küba İş Konseyi ve Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin birlikte düzenlediği toplantıda Türk iş insanları ile bir araya geldi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da katıldığı toplantıda başta turizm olmak üzere birçok alanda olası iş birliği imkanları ele alındı.

Manuel Marrero Cruz: Ekonomik ilişkilerimiz de siyasi ilişkilerimiz kadar iyi olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılında Küba’ya gerçekleştirdiği ziyaretten sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazandığını belirten Küba Başbakanı H.E Manuel Marrero Cruz, mevcut iş birliğini gelişerek devam ettirme arzusu içinde oldukları belirtti.

Türkiye ve Küba Hükümetlerinin ilişkileri geliştirmek için güçlü bir irade sergilediğinin altını çizen Manuel Marrero Cruz, “Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz, siyasi ilişkilerimiz kadar iyi olmalı” dedi.

“Küba Hükümeti’nin sonsuz desteği sizlerle olacak”

Küba Hükümeti’nin yabancı sermaye çekmek için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirten Marrero Cruz, “Gelecek yatırımcılara ruhsat, lisans vermek için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Geldiğinizde Küba Hükümeti’nin sonsuz desteği sizlerle olacak” diye konuştu.

“Turizm, ekonominin lokomotifidir”

12 yıl turizm bakanlığı yaptığını belirten Manuel Marrero Cruz, “Turizm ekonominin lokomotifidir. Turizmde ilişkiler ne kadar artarsa diğer sektörlerde de o kadar artar” dedi.

“Türk şirketleriyle ile mavi yolculuğu geliştirebiliriz”

Karayiplerin çok güzel bir mavi yolculuk rotası olduğunu vurgulayan Manuel Marrero Cruz, “Türk şirketleri ile bunu birlikte geliştirebiliriz” dedi.

“Zafere kadar daima!”

ABD’nin Küba’ya yönelik yaptırımlarına da değinen Manuel Marrero Cruz sözlerine şöyle devam etti: “Trump ülkemize yönelik 243 yeni yaptırım kararı aldı. Bunlar çok canice… Ülkemizi terörü destekleyen ülkeler kapsamına aldı. Küba’nın her zaman teröre karşı olduğu, tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek. ABD’ye rağmen Türkiye’yle olan ilişkilerimizi geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Havlu atmayacağız. Che’nin dediği gibi, ‘hasta la victoria siempre’ (zafere kadar daima)”

Garcia Granda: Türk turizmcileri yatırım için davet ediyoruz

Küba’nın dünyanın en güvenli turizm ülkelerinden biri olduğunu belirten Turizm Bakanı Juan Carlos Garcia Granda ise Türk turizmcileri yatırım için ülkesine davet etti.

Küba’nın uluslararası alanda kendini kanıtlamış turizm destinasyonlarına sahip olduğunu belirten Granda, ülkede 23 otel grubunun faaliyet gösterdiğini söyledi.

Turizm alanında 100’ün üzerinde projenin gündemlerinde olduğunu açıklayan Granda, özellikle golf, aqua park ve sağlık turizmi alanlarında yatırımcı beklediklerini söyledi.

Küba ile Türkiye arasındaki turizmin gelişmesinde Türk Havayolları’nın önemli bir role sahip olduğunu belirten Granda, ilişkilerin geliştirilmesi ve uçuş frekanslarının artırılması için görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Küba’nın mavi yolculukta dünyanın en iyi destinasyonlarından biri olduğunu ileri süren Granda, kruvaziyer turları için de gereken her türlü desteği vermeye hazır oldukların söyledi.

“Küba’da Türk dizisi çekilebilir”

İki ülke arasındaki kültürel bağların da güçlendirilmesinden yana oldukların söyleyen Granda, bir Türk dizisinin Küba’da çekilmesinden mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

Toplantının ardından TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Küba Başbakanı Marrero Cruz ve Küba Turizm Bakanı Garcia Granda ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.