TÜRSAB Gastronomi Treni İlk yolculuğuna çıktı

0

Gastronomi turizmini geliştirmek ve Türkiye’nin dört bir yanındaki birbirinden güzel lezzetleri misafirleriyle buluşturmak amacıyla TÜRSAB ve TCDD iş birliğiyle hayata geçirilen “TÜRSAB Gastronomi Treni” projesinin lansmanı Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Proje, 7-9 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde düzenlenen GastroAfyon 2022 IV. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali ile eş zamanlı olarak başlıyor.

Projenin lansmanına yoğun ilgi gösterildi

Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nde gerçekleştirilen lansmana, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Dumlupınar Bölge Temsil Kurulu Başkanı Bilal Şenel, Eskişehir Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgür Ersoy, Pamukkale Bölge Temsil Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın ve Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Doğdubay katıldı.

Trenlerin ülke geleneğinde yeri önemlidir

Ali Çetinkaya Tren Garı’ndan hareket öncesi düzenlenen törende bir konuşma yapan Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, trenlerin Türklerin geleneğinde, edebiyatında ve türkülerinde yer aldığını ifade ederek, trenlerin; ayrılıkların, kavuşmanın, özlemlerin, bir arada olmanın, hasretin bir ifadesi olduğunu söyledi. Gastronomi Treni fikrinin, bu ülkede yaşayanların kendi kültürünün, kendi değerlerinin gastronomi ve mutfak vesilesiyle hatırlanmasına imkan sağladığının altını çizen Yiğitbaşı, gastronomi treni projesini hayata geçiren TÜRSAB’a teşekkür etti.

devam edecek

Deneme gezisi Adana’da yapılan TÜRSAB Gastronomi Treni, ilk seferini Afyonkarahisar’dan Denizli’ye yapıyor. Yolculuğa katılan misafirlere tren rotasındaki yöresel lezzetler sunulacak. TÜRSAB Gastronomi Treni, lezzet yolculuğuna farklı rotalar ile devam edecek.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.