11 katlı otel projesine İtiraz geldi

0

Burhaniye Belediyesi’nin yapmayı planladığı otel için 5 kat olan imar planının 11 kata çıkarması tepkilere neden oldu.

Balıkesir Burhaniye Belediyesi tarafından İskele Mahallesi’ne yapılması planlanan 11 katlı otel projesi için yapılan imar planı değişikliğine imarlar Odası Burhaniye Temsilciliği’nden itiraz geldi. Bölgede 5 kat olan imar izni 3 Aralık 2021’de Burhaniye Belediye Meclisi’nde daha sonra ise 27 Ocak’ta Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilerek 11 kata çıkarılmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Burhaniye Temsilciliği’nden İlkim Demirbaş, “Şehrin geleceğini etkileyecek bir değişikliğin hazırlanması aşamasında ilgili kurum ve kuruluşlardan veri, görüş ve öneriler elde edilerek gerekli analiz, etüt, araştırma ve çalışmalar yapılması gerekiyor. Ayrıca bilimsel tekniklere dayalı, ekonomik, sosyal, kültürel, tarihi, sektörel ve teknolojik araştırmalar ile sorun ve potansiyel analizleri yapılmalı” dedi.

İmar planlarında sosyal ve teknik altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesinin esas alınması gerektiğini savunan Demirbaş, “Bölgede bulunan mevcut altyapı, yol ve otopark alanlarının da hali hazırda yetersiz kaldığı gözlemlendiğinden bu kat artışının sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemesi ihtimali düşündürücü. İmar planı değişikliklerinde kamu yararını gözetme ilkesinin bu kararda tekrar değerlendirilmesi gerekiyor. Mimarlar Odası Balıkesir Şube Burhaniye Temsilciliği olarak ilçemizin gelişmesi yönündeki desteğimiz tam iken, kentsel planlaması belirttiğimiz tüm analizlerle desteklenmemiş çalışmaların bilimsellikten uzak olduğu ve zaman içerisinde kentsel ölçekte ağır hasarlar vereceği görüşündeyiz” diye konuştu.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.