47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir! Bakan Ersoy, “2019 rekorunu geride bırakacağız” dedi

0

Türkiye turizmi pandemi süreci ve sonrasında büyük bir gelişim gösterdi. Rakip Turizm ülkelerine göre daha hızlı bir büyüme yakalayan Türkiye, 2022 için belirlenen turizm hedeflerini de yükseltti. Konu ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda (TGA) bir grup gazeteciye açıklamalar yaptı.

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın verdiği bilgilere göre, 2019’da kurulan TGA’nın çalışmaları ve yapılan çalışmaların ne kadar etkili olduğu üzerine bir sunum yapan Bakan Ersoy, turizmdeki hedeflerle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yıl için 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedeflemiştik. ‘Karadeniz’deki çatışma ortamı sonrasında hedefler tutmayacak’ dendi. Ancak biz bu duruma rağmen hedefleri aşağı yönlü revize etmeyeceğimizi açıkladık. ‘Her krizde hedeflerimiz revize olmayacak’ dedik. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu çerçevede, 2022 yılı için turist sayısı hedefini 47 milyona, gelir hedefini de 37 milyar dolara çıkardık. Eğer global anlamda dünyada başka sorunlar yaşanmazsa bu hedeflerimizi bir kez daha yukarı yönlü revize edeceğiz. Eğer hedeflediğimiz gibi olursa turist sayısı bakımından 2019 rekorunu geride bırakacağız.” Türkiye 2019’da turizmde en iyi yılını yaşamış, 51.7 milyon turist ve 34.5 milyar dolar gelir elde etmişti. 2022 hedeflerinin tutması halinde ise Türkiye turizm gelirlerinde yeni bir rekor kırmış olacak.

Rakiplerle karşılaştırma

Şehir turizminde ülkede kalma süresinin daha kısa olduğunu, tatil yörelerinde 14 güne çıktığını anlatan Bakan Ersoy, ülkeleri itibarıyla 2019 ve 2022 yıllarının ilk dört aylarını kıyaslayan bir tablo paylaştı. Tabloya göre Türkiye turist sayısında yüzde 13 geride olmasına karşın gelirini yüzde 14 arttırdı. Bu durum sırasıyla İspanya için yüzde -26’ya yüzde -11, İtalya için yüzde -30’a yüzde -22 ve Yunanistan için yüzde -27’ye yüzde -15 oldu. Buna göre Türkiye rakiplere göre hem en az turist kaybına uğradı hem de gelirini arttırmayı başardı. Bakan Ersoy, Türkiye’nin turizm gelirleri Euro olduğu için Parite kaybı yüzünden dolara çevrilince daha küçük göründüğünün de altını çizdi.

Kişi başı gecelik harcama 81.2 dolara çıkacak

 

Bakan Ersoy, ortalama gecelik harcama tutarlarını artırmaya odaklandıklarını dile getirdi. 2021’de 65.9 dolar olan gecelik harcamanın 2022’de 81.2 dolara çıkması bekleniyor. Turizm gelirlerinin Euro, istatistiklerin dolarla açıklandığını ve parite kaybının etkili olduğunu belirten Ersoy, İstanbul için son 40 yılda yapılan tanıtımın bir yılda yapıldığını ve bunun rakamlara yansıdığını açıkladı.

Bakan koltuğu yeme-içme sektörüne

TGA’da 15 olan yönetim kurulu sayısını 16’ya çıkaracaklarını, bakanın yönetimden çıkacağını söyleyen Bakan Ersoy, “Bakanın koltuğunu yeme içme sektörüne vereceğiz. Yeni üye olarak da deniz turizmi tesisleri ve araçları işletmelerini alacağız. Bakanlığı temsilen zaten bakan yardımcısı yönetimde. TGA’da özel sektöre daha fazla yer vermiş olacağız. Öyle bir yapı kuruyoruz ki hem devlet sizi görüyor hem de özel sektör ne yapıldığına hakim oluyor” diye konuştu. Ersoy, TGA’da kim daha fazla kaynak aktarıyorsa o sektörün o kadar koltuğa sahip olduğunu dile getirdi.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.