Antalya’da oteller boş mu?

0

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz Hürriyet’teki yazısında Antalya’da otellerin boş olup olmadığı tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yavuz’un yazısının ilgili bölümü şöyle:

Ağustos’ta hem uçaklar hem oteller doldu

” Aylardır bir yandan sezonun tüm zamanların rekorunu kırdığını, bir yandan da otellerin dolmadığını birbirimize anlatmaya çalışıyoruz. Takip edebildiğim kadarı ile pek panikleyecek bir durum yok. Dünyanın bütün turizm destinasyonları bugünlerde benzer konularla cebelleşiyorlar. Hatta bir çoğunun ilave bir çok derdi daha var. Ağustos itibarı ile hem uçaklar, hem oteller doldu. Söylenildiği gibi, Mısır, Dubai, Maldivler gibi alternatifler Antalya’ya gelmek isteyenleri pek yolundan etmiyor. ‘Yel kayadan ne koparır’? misali, Antalya kuvvetli ve stabil bir destinasyon olarak dünya turizminde farklı bir konumda.

Hiç kimse bu şartlarda rekabet uğruna fiyatın dibine vurmayı göze alamaz

Ancak kafamızı kuma gömmeden fiyat artışlarının turizme yansımasını göz ardı etmeyelim. Benzinden domatese, asgari ücretten, elektriğe, alkolden, deterjana hiçbir şeyin fiyatı geçen sene ile aynı değil. Hizmete her şey dahil olunca yansıması da o derece şiddetli oluyor. Bu durumda artan fiyatlar ve artacağı öngörülen fiyatlandırmaların yansıması turistin bir gerçeği.

Bir kesim turistin otelden kaçmasının nedenini artan fiyatlara bağlıyorken, muhataplar fiyat artışının nedenlerini açıklamaya çalışıyor. Her pencerede farklı bir resim. Ancak siz fiyatı nereye çekerseniz çekin, talep ve piyasa şartları fiyatın yönünü belirliyor. Hiç kimse bu şartlarda zararına ticareti göze alıp, rekabet uğruna fiyatın dibine vurmayı göze alamaz. Bununla birlikte hiç kimse ürünün ederinin üzerindeki karlılığını taşınamayacak bir yere çekmeyi göze alamaz. Bu otelden, taşımaya, uçaktan, incoming hizmetine , her birim için geçerli.

Dünyanın realitesine duyarsız bir destinasyon olamayız. Bugün dünyanın her yerinde insanlar yüksek enflasyon baskısı altında. Yaşamak için ihtiyacı olan malzemeleri taşıdığı sepet artık çok farklı. Tatil de bu sepetin içinde.

Keşke dünyada seyahat eden 1,5 milyar Turist zengin olsaydı da bunları hiç konuşmasaydık…

Bu sezondan herkesin kendine çıkarımlar yapacağı bir gerçek.”

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.