SEKTÖR 2022’DE MALİYETLERLE SINANACAK

0

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Salgın döneminde turizm hareketini başlattık, 2022 yılında önümüzdeki gündem enerji ve gıda maliyetleri” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 yılı 2. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı oldu. ANSİAD Başkanı Akın Akıncı’nın toplantı başkanlığında gerçekleştirilen kahvaltıda, Antalya’da Turizm ve Turizmin Geleceği’ konusu konuşuldu. 2022’de yönetilmesi gereken iki konu olduğunun altını çizen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Salgın döneminde turizm hareketini başlattık ve 2022 yılında önümüzdeki gündem
enerji ve gıda maliyetleri var ” diye konuştu.
ENERJİ VE GIDA MALİYETLERİ
Antalya turizmini konuşurken aslında Türkiye turizminin konuşulduğunu kaydeden AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Çok zorlu iki yılı geride bıraktık, turizm çok paydaşlı bir sistem ve bu ekosistemin içerisinde en önemli ayak konaklama” dedi. Turizm sektöründe sorunların bitmediğine işaret eden Başkan Yağcı sözlerini şöyle sürdürdü, “2020 yılında turizm hareketini başlattık, bu ülkemiz ve kentimiz için çok önemli bir adım. Ancak 2022’de yönetmemiz gereken iki konu karşımızda duruyor. Birincisi enerji maliyetleri, ikincisi de gıda maliyetleri. Bizim en önemli gider kalemlerimizden biri enerji, ikincisi de gıda. Bunları daha iyi yönetmemiz gereken bir döneme giriyoruz. Bizim sektör iki yıldır salgınla sınandı, bu yıl da enerji maliyetleri ve gıda maliyetleri ile sınanacağımız bir döneme girdik. Biz bunun farkındayız” dedi.
SEKTÖR DAYANIKLI
2020 yılında salgın nedeniyle otelleri kapatmak zorunda kaldıklarını dile getiren Başkan Yağcı, “Ukrayna-Rusya krizinin sorun olup olmadığını soruyorlar, ben sektörde otel kapattığımız bir dönemi hatırlamıyorum gerçekten. 2020 yılında otelleri kapattık. Şehir bomboştu. Bunu yaşadıktan sonra turizm sektörünün dayanıklılığının olduğunu görüyorsunuz” dedi. Sorunlara alıştıklarını dile getiren Başkan Yağcı, “Bir şekilde krizi yönetmeye ve krizle karşı karşıya kaldığımızda bağışıklığı yüksek bir
sektör haline geldik. Dolayısıyla sorunlar var, biz de bu sorunları çözmek için bu görevleri yapıyoruz. Türkiye turizm anlamında potansiyeli çok yüksek bir ülke ve Avrupa’da Antalya turizmin başkenti” diye konuştu.
SALGINLA YAŞAMAYA ALIŞTIK
Dünyada turizm hareketinin önündeki en büyük engelin seyahat kısıtlamaları olduğunun altını çizen Başkan Yağcı, “İkinci sorun virüsün kontrol altına alınması ve üçüncüsü de tüketici güvensizliği oldu. Bu noktada yaşanan sorunlar turizmi engelledi” dedi. Aşının getirmiş olduğu bir rahatlık olduğuna işaret eden Başkan Yağcı, “Dolayısıyla biz bu noktada alınan önlemlerle çok sert seyahat kısıtlamalarına gidilmeyeceğini görüyoruz, aşının getirmiş olduğu rahatlık var. Tüm dünyada vakalar artmış olsa bile kapanma ve karantina koşulları olmadığını görüyoruz. Salgının etkisinin azalacağı bir sezona giriyoruz, insanlar salgınla yaşamaya alıştı, buradaki en önemli araç bilimin bize getirdiği, aşının sağlamış olduğu pozitif unsur” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ KONU: PAZAR VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ
Antalya’nın geleceğiyle ilgili iki önemli vizyonun ortaya konması gerektiğini kaydeden Başkan Yağcı, “Antalya’da temel iki pazar var, Almanya ve Rusya. 2020 yılında yani pandemiden önce T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın oluşturduğu 2023 stratejisi vardı. Burada üç temel konu, pazar çeşitliliğini artırmak, ürün çeşitliliğini artırmak ve tanıtım çalışmaları” dedi. Pazar ve ürün çeşitliliğini artırmak ve tanıtım çalışmalarının gündemimizdeki konular diyen kaydeden Başkan Yağcı, “İstikrarlı ve sürdürülebilir bir iş modeli için de taleplerin düşük sezonlara yayılması lazım. Bunun için pazar ve ürün çeşitliliğini artırmamız, bu stratejiyle yönetmemiz gerekiyor” diye konuştu.
3. HEDEF KAYNAK PAZARIMIZ İNGİLTERE OLMALI
Antalya’nın pazar çeşitliliğini yaratarak ciddi bir sıçrama gerçekleştireceğinin altını çizen Başkan Yağcı, “Üçüncü kaynak pazarımız İngiltere olmalı. Bunun için en uygun ülke olduğunu düşünüyorum çünkü İspanya’ya her yıl 15 milyondan fazla İngiliz turist seyahat ediyor. Şu an mesela Antalya’ya gelen erken rezervasyonlarda öncü ülke İngiltere. Bu yıl hem ertelenmiş bir talep olduğunu biliyoruz hem de o talebin rezervasyona dönme hızı çok fazla. Bu nedenle de İngiltere’nin ön plana çıkacağı bir sezon olacak diyebilirim” dedi.

 

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.