Fikri Ataoğlu: Türkiye’den beklediğimiz kadar turist gelmiyor

0

KKTC Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu turizmden daha fazla pay alabilmek için Türkiye ile işbirliği içinde olduklarını, turizmde yatak sayısının artırılması noktasında Türkiye’den ve KKTC’den yatırımcıların ortak çalışmaları bulunduğunu bildirdi.

Tanıtım filmi hazırladıklarını aktaran Ataoğlu, özellikle gelecek yıldan itibaren daha fazla turisti KKTC’de konuk etmeyi planladıklarını kaydetti.

Daha fazla Türk turisti KKTC’de görmek istiyoruz

Ataoğlu, Türkiye’den gelen turistlerin bekledikleri kadar olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha fazla Türk turisti KKTC’de görmek istiyoruz. Anavatanımızdan KKTC’ye gelen kardeşlerimize baktığımızda nüfusa oranla rakamın çok düşük olduğunu görüyoruz, bu da bizi üzüyor. KKTC’de yaşayan kardeşlerimiz Anadolu’nun bağrından kopup, gelmiş Kıbrıslı Türkler. Onun için Türkiye’de yaşayan herkesin Maraş başta olmak üzere KKTC’yi ziyaret etmelerini, güzelliklerini yaşamalarını istiyoruz.”

Kapalı Maraş’ın açılması KKTC’nin turizm potansiyelini artırdı

, turizm fuarına katılmak için geldiği Antalya’da, Gazimağusa bölgesinde yer alan ve 46 yılın ardından 2020’de kademeli olarak açılan Maraş’ın, KKTC’nin turizm potansiyelini daha da artırdığını söyledi.

Maraş’a açıldığı yıl ciddi sayıda turist beklediklerini ancak küresel salgın nedeniyle bunun gerçekleşmediğini aktaran Ataoğlu, salgın sonrası turizm hareketliliği yaşandığını kaydetti.

Ataoğlu, “Maraş’ın uzun yıllar kapalı kalması ciddi merak uyandırıyor, şu anda dünyanın her yerinden ciddi rağbet var. KKTC’nin turizmine de pozitif yansıması oldu. Her yerden turist çekiyoruz” dedi.

Ataoğlu, Maraş’a gidenlerin hem tarihi dokuyu görebildiklerini hem de kumsalında yürüyüp, sahilinde denize girebildiklerini anlattı.

Ataoğlu, bölgenin alışveriş, bisiklet kiralama noktalarıyla turizme daha elverişli hale getirildiğini kaydetti.

Website | + posts
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.